Amerikan basını iddia etti! Biden, ilk görüşmede Erdoğan’a 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımayı düşündüğünü söylemiş-haberi

20 ocakta 2021’de 78 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden, göreve geldikten üç ayin ardindan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmede ise ‘1915 olayları’ konusunun gündeme gelip gelmeyeceği heyecanla bekleniyordu.

AYRINTILAR SIZDIRILDI

Görüşmeye ait ayrıntılar, Amerikan medyasına sızdırıldı. İddiaya göre Biden, Erdoğan’a, 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyacağını söyledi.

Haberi evvel duyuranlardan Bloomberg, “Görüşmeye yakın tek kaynağa göre reis Biden, cuma bugünü Türk mevkidaşı Erdoğan’a, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımayı tasarıladığını söyledi” ifadeleriyle haberi paylaştı.

“TELEFON GÖRÜŞMESİ GERGİN GEÇTİ”

CNN ise “görüşmeye yakın tek kaynağa” dayandırdığı haberinde telefon görüşmesinin “gergin geçtiğini” belirtti. Reuters haberinde, telefon görüşmesine yakın tek Amerikalı kaynağın ifadelerine yer verildi. Habere göre; kaynak, “Biden, Erdoğan’a “1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımayı düşündüğünü” söylemiş dedi. Reuters, Biden’ın 24 Nisan’da 1915 anması amaciyla yayımlayacağı iletide “soykırım” ifadesini kullanacağını da yazdı.

GÖRÜŞMEDEN BİR GÜN ÖNCE DUYURMUŞLARDI

Telefon görüşmesinden tek vakit evvel Reuters haber ajansı ile ABD‘nin önde gelen medya organlarından Wall Street Journal, New York Times ve Washington Post gazeteleri; isimsiz şekilde kendilerine bilgi veren tek Amerikalı yetkiliye dayandırdıkları haberlerinde, Biden’ın 1915 olaylarının yâd bugünü var olan 24 Nisan’da yapacağı izahta “soykırım” ifadesini kullanabileceğini duyurdu.

İLK AÇIKLAMA ak SARAY’DAN

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı izahta “Başkan Joseph Biden bu erken Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la görüştü; dahada çok alanda iş birliği yapılması ve var anlaşmazlıkların tesirli tek şekilde yönetilmesi kapsamında yapıcı tek ikili ilişkiye verdiği ehemmiyeti ifade etmiştir” denildi.

İLK İKİLİ GÖRÜŞME NATO ZİRVESİNDE

Ankara’dan yapılan izahta da liderlerin NATO zirvesi marjında evvel ikili görüşmelerini yapacağı belirtildi. ak Saray’daki yönetim değişiminin derhal peşinden iki memleket Dışişleri Bakanları, Antony Blinken ve Mevlüt Çavuşoğlu da evvel görüşmelerini Brüksel’de 24 Mart’taki NATO toplantısı marjında gerçekleştirmişti.

SEMBOLİK ÖNEMİ VAR

Erdoğan ve Biden’ın telefon görüşmesi, Biden’ın ak Saray’da göreve başladığı 20 Ocak’tan bu yana bekleniyordu. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanları’nın görev süresinin evvel 100 gününde telefon görüşmesi yaptığı veyahut tek araya geldiği liderler, sembolik önem taşıyor. 29 Nisan Perşembe, Biden’ın görevdeki 100. bugünü olacak.

BBC
Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir