Amerika’dan getirttiği mavi yumurtalar hayatını değiştirdi! Ayda bin adet üretip tanesini 10 dolardan satıyor-haberi

Manisa’da ‘altın yumurtlayan’ tavuk sözü hakikat oldu. Şehzadeler kazasi Sancaklı İğdecik semtinde yaşayan İsa Deveci, dört sene evvel hobi olarak tavuk beslemeye başladı. tek arkadaşının aracılığı ile Amerika’dan mavi yumurta yumurtlayan 40 adet Araucanas cinsi tavuk yumurtası getirten Deveci, bu yumurtalardan kuluçka yoluyla tavuk ve horoz yetiştirdi.

YURT DIŞINA TANESİNİ 10 DOLARDAN SATIYOR

60’a yakın tavuğa sahip var olan Deveci, evinin bahçesinde kurduğu kümeste ayda bin adet mavi renkte yumurta elde etti.Birçok hastalığa iyi geldiği anlatilan mavi yumurtaların tanesini vatan içinde 50 liradan, vatan dışına ise 10 dolardan satan Deveci, gelen taleplere yetişemediğini söyledi.

“TÜM TÜRKİYE’YE BUNU YAYMAYI DÜŞÜNÜYORUM”

Deveci, “Tavuk yetiştirmeye hobi olarak başladım. dahada evvel Yalnızca ailem amaciyla yumurta yetiştiriyordum. Tavuk ve yumurta işinin dahil kismina girdikçe tertemiz şeyler keşfettim. tek arkadaşımın aracılığıyla Amerika’dan mavi yumurta yumurtlayan Araucanas cinsi tavuk yumurtası getirttim. Getirdiğim yumurtalardan kuluçka yoluyla civciv üretmeye başladım. Amerikan ırkı tavuklarım mavi yumurta yumurtluyor. sağlık yönünden Bir hayli yararı bulunan mavi yumurtalara tek anda istek patlaması yaşandı. Türkiye’de tanesini 50 liradan, dış ülkelere 10 dolardan veriyorum. Bu işe başlayalı takriben dört sene oldu. Şu vakit 60’a yakın tavuğum var. Kümesimin kapasitesi sınırlı olduğu amaciyla etrafımdaki Bir hayli kişiye de satış yaparak, ön ayak oldum. Ayda bine yakın yumurta elde ediyorum. Çiftlik kurma aşamasındayım. bütün Türkiye’ye bunu yaymayı düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir