Almanya’daki görevini bırakacak Löw’ün en yakınından Fenerbahçe’ye sinyal-haberi

1998/99 sezonlarinda Joachim Löw’ün yardımcısı olarak Fenerbahçe‘de görev alan ve dahada ardindan 2008-2018’de Löw ile Almanya ulusal Takımı amaciyla çalışan Heracles teknik patronu Frank Wormuth, Alman teknik adamın Fenerbahçe yıllarını anlattı, tekrar Türkiye’ye dönebileceğini belirtti. Sporx’e konuşan Wörmuth, Löw’ün Fenerbahçe’ye sevgi beslediğini ifade etti.

“Löw ile Fenerbahçe’de çalıştınız. birlikte geçirdiğiniz vakiti düşününce, aklınıza evvel gelen şey nedir?”

“Sadece ani çok vakit evvel Löw bana kimsede olmayan tek resim gönderdi. O zamanlar Daha toy ve yakışıklıyız. İki Türk ile tek masadayız. tek anda Fenerbahçe’de yaşadığım her şey aklıma geldi. Aklımda en çok yer eden şey Türk zihniyetiydi. O zamanlar futbolda Yalnızca kara ve beyazın olabileceğine, arada başka hiçbir şeyin olmayacağına inanmıştım. eğer tek mağlubiyetten ardindan hakikat manada yasamda kalabildiyseniz, yasamda kaldınız demekti. sonrası vakit Türkler seni tekrar müspet tek şekilde görürdü.”

Löw’un bu zihniyetle uzlaşması güç oldu mu?”

“Hayır, Löw çok zeki biridir. bütün bu baskı içerisindeki sakinliğinden etkilendim. Türkiye’de çalıştığı o asama ve negatif olaylarla başa çıkma şekli, kariyerinin yukarıya çıkmasına çok muavin oldu.”

Löw, çok başlı tavırlarıyla Türkiye’de nasıl karşılandı?”

“Her ne nedenle olursa olsun Türkler Löw’ü çok sevdi. Mecazi olarak söylüyorum; eğer tek taş atılacaksa, Löw’den başka tek tanesini seçerlerdi”

Sizi Fenerbahçe’den aradılar mı?

“Ayrıldıktan ani çok sene ardindan Fenerbahçe’den tek idareci beni aradı. Şu anki takımın fiziki açıdan formsuz olduğunu iletti ve takımı tekrar fit vaziyete getirmek amaciyla beni istedi. Bizim Vaktimizde takım fitmiş. Benim o asama kondisyon antrenörü olduğumu düşünmüş ama bu doğru değildi. tabiki bu önerisi art çevirdim.”

Löw, Almanya’dan ayrıldıktan ardindan Türkiye’ye art dönebilir mi?

“Söz konusu Löw ise her şey mümkün, bunun için Türkiye’ye dönmek de dahil. ama Daha ne yapacağı ile alakalı hiçbir fikrim yok. benim düsünceme göre şu vakit aklında Almanya’dan ardindan nerede çalışacağına değin hiçbir şey yoktur, çünkü Tamamiyle EURO 2020‘ye odaklanmıştır. avro 2020 başlamadan ani çok vakit evvel ona şans diledim, cevabından ardindan turnuvaya motive olduğunu anladım. Jogi motive olursa yanıtları normalden değişik olarak hep çok kısa olur. O andan itibaren, onla birlikte iletişim kurmam gerekmediği sürece yalnız bırakmam gerektiğini anladım.”

“Peki dahada evvelki turnuvalarda da bunun benzeri miydi?”

“Evet. Almanya amaciyla çalışıyordum. Hollanda ve Ukrayna arasında Amsterdam’da oynanan tek mücadelesi izleyecektim. Heracles’te çalıştığım amaciyla ani çok Hollandalı oyuncuyla tanıştım. Almanya’dan da Hollanda’yı dışarıdan birliyorlardı. Zati bu tür rasat hareketleri öğrenmekle alakalı değildir, dahada çok teyit etmek amaciyla izlenir. Zati evvelce yaklasik olarak her şeyi biliyorsundur. bu sebeple Jogi’ye her şeyi kısa ve öz anlattığım raporlar yazardım. Fenerbahçe’de ise Löw’e tek Parma raporu yazmıştım, tam 10 sayfaydı!”

“Löw’e nasıl raporlar verirdiniz?”

“Tüm verilerin ekibimiz amaciyla ne manaya geldiğine değin tek rapor yazdım. Öncelikle rakibin kuvvetli ve zayıf istikametlerini değil, her şeyden diger kuvvetli ve zayıf yönlerinin bizi nasıl etkileyeceğini yazardım.”

Löw yardımcılarıyla nasıl etkileşime geçerdi?

“Löw, her vakit antrenörlerinin sözlerini dinleyen tek teknik adam. Fenerbahçe’de de öyleydi, şu anda Daha öyle. ama tek fark, Fenerbahçe’ye göre Almanya’da şuurlu sayısı çok dahada fazla. İş dışında, Jogi tek başına olmayı çok sever. erken çok acele saatlerde kalkıp koşmak en hatri sayilir büyüklükte hobisidir.”

Önemli maçlardan evvel Löw nasıl biriydi?

“Pozitiftir. mücadeleden 15 dakika evvel ona kolayca latife yapabilirsiniz. Bu noktada Tamamiyle rahattır. Zira takımını artık hazırlamıştır ve yapacağı tek şey kalmamıştır. En azından Fenerbahçe’de, Jogi bunun benzeri biriydi.”

Turnuvalarda çok gergin olması hasebiyle mi Löw, sonrasında halktan Tamamiyle kopuyor?

“Bir turnuvada 6-8 hafta süresince sonuna civarindan motive oluyor. tek turnuvadan ardindan ‘Tamamen tükendim. Şimdi bitti ve dahada çok cevap saglamak istemiyorum.’ demişti. bunun için saygı duymak lazım. Göz önünde biri olsa dahi milletçe onla birlikte devamlı iletişimde olmamalı.”

Bu avro 2020 onun nihayet turnuvası olacak. Mart ayında istifasını açıkladığında şaşırdın mı?

“Bir müddettir bu kararı verdiğini biliyordum. Şahsen, çok dahada evvel istifasını vermesi gerektiğini söylemiştim. Şaka yollu ‘Gitme vakiti geldi’ diyordum. Medya ve halkın tertemiz tek yüze, tertemiz sloganlara ihtiyacı vardır. her vakit aynı şeyleri görmek, duymak istemezler.”

Görev süresini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“İlk 5 turnuvasının tamamında asgari yarı finale çıktı. Bu salt tek başarıdır! Ölümünden ardindan eleştirmenler büyük olasılık Alman futbolu amaciyla neler muvaffak olduğunu anlayacaklar. Bunu arkadaşı olduğum amaciyla söylemiyorum, kişisel düşüncemdir. Löw, Alman futbolunu başka birinin yapamayacağı şekilde değiştirdi Löw’den evvel Alman ulusal Takımı, takim futboluna dayandırdı. Löw bunu değiştirdi. Gelişmeler hep ulusal takım tarafından geldi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir