Ali Babacan: Erdoğan bozuk plak gibi-haberi

DEVA Partisi genel Başkanı Ali Babacan, Balıkesir’de partisinin Sındırgı kaza kongresinde iktidara yüklendi.

“ERDOĞAN BOZUK PLAK GİBİ”

Konuşmasında çok maliyetli projeleri amaç alan Babacan, “Sayın Erdoğan nihayet vakitte bozuk tek plak benzeri tutturdu. ‘Bu yolları, köprüleri biz yapıyoruz, muhalefet bu projelere nihayet verecek’ diyor. Herhalde düş gördü, kendisinin rüyasıyla dövüş ediyor. DEVA Partisi Türkiye’nin layık olduğu en hatri sayilir büyüklükte projeleri yapabilecek tek partidir. Biz çok dahada hatri sayilir büyüklükte projeleri, çok dahada ucuza esya ederiz. Milletimizin vergilerini tek avuç müteahhide peşkeş çekmeyiz. Devletin de milletin de kazıklanmasına destur vermeyiz” diye konuştu.

“O İHALE AÇIK YAPILSAYDI…”

Babacan, “Dün 1915 Çanakkale Köprüsü açıldı. Evet, mühim tek proje. Vatana millete hayırlı olsun. Ancak, 45 bin araç geçişi ve araç başına da 16 avro geçiş ücreti taahhüdüyle yapılabildi. Sahiden tek yarışma olsaydı, o proje üç beş kişiden zarfta öneri alarak değil açık tek ihaleyle yapılsaydı, çok dahada düşük tek garanti bedeli ve geçiş ücretiyle yapılabilirdi. hemide hatri sayilir büyüklükte proje yapacaksın ayni vakitte da ucuza mâl edeceksin. Maharet orada” ifadelerini kullandı.

“SINIRLAYACAĞIZ”

Yap-işlet-devret projelerinin tamamını DEVA Partisi iktidarının evvel 90 gününde teknik, idari, hukuki ve yasama denetimine elbet tutacaklarını söyleyen Babacan, “Kamu Özel İşbirliği yöntemini, uygun tek para akışı üreten projelerle sınırlayacağız. Eğitim sağlık benzeri alanlarda bu modelin kullanılmasına destur vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“SAĞLIKLI BİR mevduat ORTAMI OLUŞTURACAĞIZ”

Projelerin ihalelerinde şeffaflık olacağının altını çizen Babacan’ın açıklamalarındaki satır başları şöyle;

“Bu projelerin müsterek akılla ve bütün paydaşların katılımıyla gerçekleştirilmesini sağlayacağız. SAYDAM ve açık ihale usulüyle sıhhatli tek yatırım ortamı oluşturacağız. Bu projeler hasebiyle kamunun yapacağı harcamaları, şeffaf tek şekilde ve periyodik olarak kamuoyuyla paylaşacağız.”

“90 MODEL SİYASETÇİLERE vaziyeti KURTARACAĞINI ZANNETMEYİN”

“Bu aralar iktidarın 1990’lardan çıkarıp getirdiği Bir takım siyasetçiler var. Hani meydanlarda ‘iki anahtar’ diye oy isteyip, ardindan vatandaşın cebindeki parayı hiç edenler. Ülkeyi yönetmeye çalışan otoriter ittifaka anımsatmak isterim: seçenek yasasındaki oynamalarla, ak Torosların gölgesinde politika yapanlarla, memleket ekonomisini mahveden o 90 model siyasetçilerle vaziyeti kurtaracağınızı zannetmeyin.”

“OTORİTER İTTİFAKIN ORTAKLARIYLA DA YANLILARIYLA DA VEDALAŞACAĞİZ”

“Hiçbir şey DEVA Partisi’nin yükselişini durduramayacak. Seçimi kazanmak amaciyla entrikanın peşinde koşanlara sesleniyorum: Elinizden geleni ardınıza koymayın. DEVA Partisi’nin damlaları su baskın oluyor. Bu selin karşısında hiçbir baraj duramayacak. Hiçbir şey, vakiti gelmiş tek düşünce civarindan kuvvetli değildir. DEVA fikrinin vakiti gelmiştir. Önümüzdeki evvel seçimde bu otoriter ittifakın irili ufaklı bütün ortaklarıyla da yancılarıyla da vedalaşacağız.”

“ÜLKEYİ İFLAS ETTİRDİLER, ESKİ DEFTERLERİ KARIŞTIRIYORLAR”

“Siz partili ve taraflı Cumhurbaşkanlığı hükümet Sistemi’nin kedi olalı tek fare tuttuğunu gördünüz mü? Yok… Onun amaciyla Cumhurbaşkanı devamlı Daha önceki defterleri karıştırıp duruyor. Aynı müflis tüccar gibi. Demirel’in tabiriyle, dünün güneşiyle bugünün çamaşırını kurutmaya çalışan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum: bütün yetkiyi tek elde topladığınızdan bu yana ne yaptığınızı onu anlatın.”

“ADAMLARIN BİR YILLIK ENFLASYONUNU 15 GÜNDE YAŞIYORUZ’

“‘Bütün yeryüzünde enflasyon yükseldi’ diyor. Japonya, enflasyon yüzde 2’ye çıktı diye panik şu anda. Avrupa, Amerika yüzde 5’i, yüzde 6’yı, yüzde 7’yi görünce ’40 sene maksimum enflasyonu’ diyor. Adamların tek senelik enflasyonunu Türkiye’de 15 gün içinde yaşıyoruz. Türkiye’deki mazot ve yakit ücretleri Yalnızca petrolün varil ücreti civarindan artsaydı, bu erken en çok 9-10 liraydı. Türkiye’de döviz kuru ikiye katladı. Onun amaciyla mazot, yakit bu erken 20 liraya, 23 liraya satılıyor.”

“YAZIK DEĞİL Mİ?”

“İki vakit evvel hazine dolar bazında yüzde 8,8 ile borçlandı. Avrupa’da yoksun nema varken, Amerika’da faizler yüzde tek civarındayken bu millete dolar cinsinden yüzde 8,8 nema ödetmek yazık değil mi? yönerge ver de düşsün o faiz. Kendisine bağlı T.C. Hazinesi’nden bahsediyoruz. Ticari kredi faizleri yüzde 30’u geçti. yönerge versin de düşürsün. İhtiyaç kredilerinin Getiriyi yüzde 25-30 arasında değişiyor. ‘Tek imzayla her şeyi yapacağım’ dedi, yapsın.”

“RAFI DOLU, SIFIR BORÇLU DÜKKÂNI BİR SENEDE BATIRIRLAR”

“Ülkenin ekonomisini yönettiğini zannedenler, sözüm ona bakanlık yapanlar Sındırgı’da 20 metrekarelik tek dükkânı işletecek beceriye, bilgiye sahip değil. Rafı dolu, sıfır borçla tek dükkânı emanet edin; tek senede batırırlar. Bunu beceremeyecek yurttaslar ülkeyi yönetmeye çalışıyor.”

Babacan, Bahçeli'ye seslendi: Türkçe meselesi mu var? İlginizi Çekebilir Babacan, Bahçeli’ye seslendi: Türkçe meselesi mu var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.