Akşener: Derhal imzalanmalı-haberi

8 Mart hayat Emekçi Kadın bugünü amaciyla İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, yasamsal medya hesabından tek video yayınladı.

Videoyu ”Değerli Türk kadınları… Madem yarın #8Mart hayat Emekçi Kadınlar Günü, Gelin, hemide dertleşelim ayni vakitte da Türk kadının görmezden gelinen gücünü konuşalım… Engellerden, baskılardan ve korkulardan uzak; Umutlu, mutluluk dolu ve iyi günlerimize inanın, çok az kaldı” notuyla paylaşan Akşener videoda, “Türk kadının mücadelesinin tarihini Daha önceki olduğunu ve Türk kadınlarının hakları amaciyla ugras etmediği hakkındaki görüşlerin kadınların pasifize etmek amaciyla söylendiğini belirtti.

“ATATÜRK, TÜRK KADINININ HAKKINI, HUKUKUNU, DEĞERİNİ BİLMİŞTİR”

Kadın haklarının tarihinden laf eden Akşener, şunları söyledi;

*Kadınlar Osmanlı döneminin yıkılışına değin dönemden başlayarak hemide dogruluk arayışlarını ayni vakitte da milletlerinin bulundukları şehirlerdeki insanların, hemide haklarını ayni vakitte da hayatlarını kolaylaştırmak amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte mücadeleler vermiştir.

*Yani devamlı savaşta var olan tek memlekette aynı zamanda tek de üstüne ekonomiye onlar götürmüştür. Bu çerçevede Atatürk, Türk kadınının hakkını, hukukunu, değerini bilmiştir.

*Dünyada en demokratik denilen ülkelerde dahi Daha seçenek etme seçilme hakkı gibi, cemiyetin içinde çeşitli yönetim kademelerinde kadınların yer alması ile alakalı hatri sayilir büyüklükte tek çaba sarf etmiştir.

“MECLİS’TE İYİ PARİTLİ bayanin TEMSİL EDİLECEĞİ BİR BAKIŞ AÇISINI KAZANACAĞIZ”

Akşener, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınların mücadelesinin değerini bildiğini belirterek, “Hakkı hakka teslim etme inancı” ile kadın haklarını Avrupa’daki ülkelerden evvel Türkiye’de sağladığını vurguladı.

Seçme ve seçilme hakkına Bir hayli ülkeye göre acele elde eden Türk kadınlarının siyasetten dahada iyi tek konumda olması gerektiğini belirten Akşener, “İYİ Parti olarak biz de bu konuyla alakali çok başarılı olduk diyemem. Öğrenerek yürüyen siyasi tek organizasyonuz. Meclis’te İYİ Paritli kadının temsil edileceği tek nazar açısını kazanacağız” ifadelerini kullandı. Akşener, şu ifadeleri kullandı;

*Günlük hayattın içinde toy kadınlardan, ihtiyar kadınlara civarindan baktığımızda tek defa fakirlik çekiyorlar. İlk işten çıkarılan kadınlar oluyor. Tahsili var olan kadınlar yöneticilikte çok art kalıyorlar.

*Bir erkek, tek kadın aynı vasıflardaysa bay seçenek ediliyor. Kadınlara değin alana konulan, ön yargılar, ön kabuller, netlikle mesleğinin dışında görevleri olduğuna değin tek anlayış kadınları geriye itiyor.

*Benim gördüğüm iki mühim mevzu var. Birincisi her alanda art düşme, ikincisi fakirlik ve bunun için bağlı olarak kadınların karşı karşıya kaldığı şiddet.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DEHAL İMZALANMALI”

İstanbul Sözleşmesi’nin önemine vurgu yapan Akşener, ” Bu konuları çözmek ülkemiz amaciyla çok mühim tek meseledir. Bunun yolu da İstanbul Sözleşmesi’ni derhal imzalamaktır.” dedi.

“KADINLAR ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ AŞMALI”

Meral Akşener, kadınların önündeki engelleri aşması gerektiğini belirterek, “8 Mart hayat Günü’nde kadınlarımızın içlerindeki gücü keşfederek yarının bugünden çok dahada iyi olacağına inanarak ve bu iyi günlerin gerçekleşmesine az kaldığını kendisinin güçleriyle bunu başaracaklarını, inançlarını pekiştirmelerini, kendilerine inanmalarını diliyorum” şeklinde konuştu.

Meral Akşener'in programı iptal oldu İlginizi Çekebilir Meral Akşener’in programı iptal oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.