Akaryakıt zamları tarımı bitiriyor: Çiftçi traktörü çalıştıramıyor-haberi

Akaryakıta üst üstüne gelen zamlar Yalnızca araç sahiplerini değil, tarımsal imalatı de tehdit eder seviyelere ulaştı.

Bir evvelki imalat sezonlarinda mazotun litresi 6 Lira iken bu seneki imalat sezonlarinda 20,24 TL’ye ulaştı. tek ocakta 2022’de ise litresi 12,86 Lira idi.

Sozcu.com.tr’ye konuşan tarım Mühendisi Faik Toy, “Geçen sene tek dekar buğday imalatı amaciyla koşul olan mazot maliyeti 42 Lira iken nihayet zamlarla birlikte bu sene 160 liraya çıktı” dedi.

Durum böyleyken çiftçiye dekar başına verilen mazot desteğinin ise Yalnızca 22 Lira ile sınırlı kaldığına dikkat çeken Toy, “Yani nihayet zamlarla birlikte mazota verilen tarımsal destek, harcanan mazotun Yalnızca 13’ünü karşılıyor. tek evvelki imalat sezonlarinda bu nispet yüzde 45,23” diye konuştu.

GÜBRE DESTEĞİ MALİYETİN YÜZDE 2’SİNİ KARŞILIYOR

Daha perişan tek tablo ise tarımdaki mühim girdilerden gübre de yaşanıyor.

Bir evvelki imalat sezonlarinda gübreye verilen destek gübre maliyetinin yüzde 10’unu karşılarken, bu seneki imalat sezonlarinda bu nispet yüzde 2’ye düşmüş durumda.

Toy’un aktardığına göre, tekrar tek dekar buğday imalatı amaciyla koşul olan gübre, nihayet tek senede 180 liradan 750 liraya çıktı. Gübredeki senelik zam 570 Lira iken, çiftçiye dekar başına verilen gübre desteği tek senede Yalnızca dört Lira çogalarak 16 Lira iken 20 Lira ile sınırlı kaldı.

BİR KİLO BUĞDAYIN MALİYETİ 2,5 TL’DEN 6 TL’YE ÇIKTI

Gübreye gelen zamlardan ardindan çiftçinin toprağa ihtiyacı var olan gübreyi atamadığını, bunun da verimi etkileyerek rekolteyi düşürdüğünü hatırladan Toy, “Şimdi de mazotun 20.24 TL’ye civarindan çıkması demek, tarlanın dahada az işlenmesi demek. Minimum mazot miktarıyla tarla işlenmeye çalışılacak. Bu da verimi ve rekolteyi düşürecek” dedi.

Tüm girdi maliyetleri göz önüne alındığında şu vakit tek dekar buğdayın imalat maliyetinin 1600 liraya çıktığını laf eden Toy, “Bir kilo buğdayın imalat maliyeti 6 liraya erişmiş durumda. geçen sene 2.5 Lira idi. Verilen tarımsal destekler artık maliyetleri aşağı çekmiyor” diye konuştu.

‘YENİ TARIM BAKANININ YAPMASI koşul olan İLK İŞ…’

İstifa eden tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin adina atanan Vahit Kirişci’nin, aciliyetli olarak yapması koşul olan evvel işin hükümetten dekara 250 Lira gübre desteği istek edip, bunun çiftçinin hesabına derhal aktarılması olduğunu laf eden Toy, şöyle ayni ritimde devam etti:

“TÜİK rakamlarına göre geçen sene buğday imalatı 17 milyon ton idi, ama hakikat rekolte 15 milyon tona civarindan geriledi. Çiftçi taban ve üst gübresini ya az kullandı ya hiç kullanamadı. Bu sene yağışlar iyi gittiği amaciyla gübrenin yeteri civarindan olması lazım.  ters halde imalat düşecek.

Burnunuzun dibinde harp var. Dolayısıyla dışalım yapılamıyor. Küresel buğday ücretleri uçtu. Nereden ithal yapılacağının hesaplarını bırakıp, artık kapımızın önündeki ürüne sahip çıkmamız lazım. var ekilecek buğdayın verimini artırmak amaciyla gübre desteği vermemiz lazım. Yapılacak yeteri civarindan gübrelemeyle rekoltede 2-3 milyon ton artış sağlayabiliriz.”

‘ÇİFTÇİ TRAKTÖRÜNÜ ÇALIŞTIRSA DA…’

Sozcu.com.tr’ye konuşan ülkemiz Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Traktör Sanki aksesuar olarak duruyor kapıda” derken; TMMOB tarım Mühendisleri Odası (ZMO) genel Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise, geçen sene bu dönemlerde 6-7 lirağında izleyen mazot fiyatlarının 20 lirayı aşmasından ardindan çiftçinin traktörünü çalıştıramayacak vaziyete geldiğine işaret etti.

Suiçmez, maliyetler bu seviyedeyken imalat yapılsa da ürünün tarladan çıkış ücretinin artacağına; ama açıklanan taban ücretleri çoğunlukla maliyetin altında kaldığı amaciyla de çiftçinin tarımdan kopuşunun hızlanacağına vurgu yaptı.

Tüm bunların yurttaşa tesiri ise besin enflasyonun dahada da artması şeklinde kendini gösterecek.

VERGİ İNDİRİMİ VE ek DESTEK TALEBİ

Bu kısır döngüden çıkılması amaciyla yapılması gerekenleri laf eden Suiçmez, şunları söyledi:

“Mazotta ÖTV ve KDV indirimi yapılmalı ve tertemiz imalat sezonu amaciyla çiftçiye hususi ek destek veyahut indirimli ücret uygulanmalı. Aynı şekilde gübrede, yemde, ilaçta ve tohumda da somut indirimler yapılmalı. Maliyetler aşağı çekilemezse artan imalat maliyetleri raflara zam olarak yansıyacak. hali hazırda dahada marketlerdeki fiyatlar üzerinden tarım politikalarında çözüme gidilmeye çalışılıyor. Çözüm, imalatı artırmak ve artacak üretimin sürekliliğini sağlamaktan geçiyor.”

Benzin ve motorine tek zam dahada geliyor İlginizi Çekebilir Benzin ve motorine tek zam dahada geliyor Buğday ücretleri uçunca un zamlandı: yurttaşa birikimli şekilde yansıyacak İlginizi Çekebilir Buğday ücretleri uçunca un zamlandı: yurttaşa birikimli şekilde yansıyacak Gıda fiyatlarında hatri sayilir büyüklükte risk İlginizi Çekebilir Gıda fiyatlarında hatri sayilir büyüklükte risk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.