AK Partili Şamil Tayyar’dan çok sert sözler: Birçok konu yukarıya iletilmiyor-haberi

Gaziantep’in İslahiye İlçesinde düzen eden ve Bir hayli siyasi isminin katıldığı yumurta tavuğu dağıtım töreninde konuşan AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, Kılavuzlu Barajı sulama kanalı projesine aktarılan 80 milyon liranın Kahramanmaraş‘a aktarılması ile alakalı kati açıklamalarda bulundu.

“TÜRKİYE’NİN SORUNLARINDAN BİRİ SULAMA”

Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte sorunlarından birinin sulama olduğunu belirten Şamil Tayyar, “Bu bölgenin en mühim sorunlarından birisi sulamadır. Yalnızca bu bölgenin değil, Türkiye’nin sorunlarından birisi sulamadır. Dolayısıyla sulama projeleridir. Kılavuzlu bizim hayatımız Kılavuzlu bizim çocuğumuz benzeri baktığımız çok mühim tek sulama projesidir. Beni biliyorsunuz, bendeniz tek esnaf çocuğuyum, bendeniz ve yakınlarımın tek metrekare arazisi yoktur. Bu araziler muhtemeldir ki burada oturan ve traktörle buraya gelen bacınızın arazisi var. bütün bu kavgamız Niçin bunu şunun amaciyla söyledim. kişisel tek hesabımız yok. Bu cemiyet zenginleşirse her biri bundan nasiplenir. Biz de bundan dualarınızdan nasipleniriz ve biliyoruz ki, her hayırlı hizmet yapıldığında yurttaslar vakitte bizi unutur. Ama derler ki, bunu yapandan Allah razı olsun. Biz biliyoruz ki, bu dua edildiğinde Biz de kendisinin nasibimizde dışarı alırız” şeklinde konuştu.

“NE YAZIK Kİ BU SUDAN YARARLANAMIYORUZ”

Tayyar, “1 Temmuz 2018 itibarıyla Kılavuzlu kanalı 48 kilometre bitti. Başka bir deyişle Kahramanmaraş’tan akan suyu Tahtaköprü Barajı’na civarindan getirdik. Bu su barajdan aşabilir diye Tahtaköprü Barajı’nın seviyesine 11 buçuk metre yükselttik Başka bir deyişle üç senedir kanalımızda su var gözümüzün önünden su akıyor. Ne yazık ki, sizler bu sudan yararlanamıyorsunuz. 2017 senesi ocakta şubat ayında hemide Nurdağı’nda hemide İslahiye’yi kapsayan bölümünün ihalesini bitirdik. Bakın sulama ağının ihalesi 2017 senesi temmuz ayında netleşti üzerinden dört sene geçti. Şu oldu, bu oldu bunlara çok fazla girmeyeyim ama gelinen nokta şu Nurdağı’nda sulama projesinin Nurdağı bölümünde tek liralık harcama yapılmadı. İslahiye bölümünde 2020 senesi sonu itibarıyla geçen sene sonu itibarıyla harcanan toplaminda kazanç 10.6 milyon Lira Başka bir deyişle 10 milyon Lira onu da belediye başkanımızın uyarısıyla belediye başkanımız ile konuşarak bu mevzuyu çözmüştük” ifadelerini kullandı.

“BİRİLERİ GELİR O PARAYI BAŞKA BİR PROJEYE GÖTÜRÜR”

Birlik olunmadığı halde başka birilerinin projeler amaciyla ayrılan parayı başka projelere kaydıracağından laf eden Tayyar, “Bu tertemiz sürece hızlı girdik her biri elini taşın altına koydu ve bu projeye bu 2021 seneninde toplaminda 171 milyon Lira ödenek ayrıldı. Bu ödeneğin 91 milyon lirası Maraş bölümü 80 milyon lirası ise İslahiye bölümü amaciyla ayrılmıştı ne yazık ki geçtiğimiz günlerde 15-20 vakit evvel elimizden bu 80 milyon lirayı kaptılar sulama projesinin İslahiye bölümünde şu anne civarindan harcanan toplaminda kazanç iki milyon Lira geçmiş harcamalarda düşündüğümüzde toplaminda kazanç yaklaşıp 12 buçuk milyon Lira Nurdağı’nda tek Lira dahi yok ve şu anne civarindan hemide Nurdağı’nda hemide İslahiye’de tek metre boru döşenmiş değil, üzüntü gerçeği bilelim ki verdiğimiz mücadelenin ne manaya geldiğini dahada iyi görelim. tertemiz dönemde allahın izniyle hani kimi hayır bildiğiniz şeyde şer şer bildiğiniz şeyde hayır var derler buradan tek ders çıkarmamız lazım eğer biz birlik olmazsak birlikte olmazsak aramıza birilerini nifak sokarsa ayrışırsak ve çatışırsak birileri istikbal o parayı başka tek projeye götürür, Başka bir deyişle bu ülkenin kaynakları var. Önemli var olan şey en azından kendisinin bölgemiz açısından bu kaynakları bu topraklara ne civarindan getirebiliyoruz, ona bakalım. Şimdi hatri sayilir büyüklükte tek heyecan ve hararet oluştu en azından tek sonraki senesi kurtarırız diye düşünüyorum” dedi.

“BURUNLARINDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİZ”

Birçok konunun yukarıya iletilmediğini aktaran Tayyar, “Ya kurtaracağız, ya kurtaracağız bendeniz buradan açık söylüyorum. Hiçbir şekilde buranın kaynaklarını başka projeye kaydırmalarına Katiyen müsaade etmeyeceğiz. eğer olursa arzu eder bakanimiz olsun, arzu eder bilmem ne olsun görevi her halükarda bakın çok açık söylüyorum. Burunlarından fitil fitil getireceğimizi buradan herkesin bilmesini istiyorum. Size laf verdik, o sözü tutmak zorundayız. bendeniz evvel geldiğimde dedim ki, bu sulama işini çözmesem siyaseti bırakırım. Karşınıza tek dahada aday olarak çıkmam. Rabbim kismet etti, yardım etti Cumhurbaşkanımıza gittik, Cumhurbaşkanımız hatri sayilir büyüklükte tek coskuyla asıldı, yönerge verdi. Su kanalı bitti, aslında biz o sözümüzü adina getirdik. Ama o kanaldan akması lazım suyun tarlalarımız da akması lazım. bu erken elektriğin yüzde 15 zam geldi diye her biri konuşuyor. eğer biz bu su işini çözmüş olsaydık, 2017 seneninde ihalesini yaptırdığımız projenin 2020 senesi haziran ayında bitmesi gerekiyordu. Başka bir deyişle geçen sene bitmesi gerekiyordu. Şimdi ne yüzde 15 zam mı konuşuyordunuz, ne yüzde 50 zam mı, ama şimdi biz bunun mücadelesini vereceğiz. Bir hayli mevzu yukarıya civarindan iletilmiyor ve arada birileri kesiyor ve şimdi biz de o birilerini keseceğiz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir