AK Partili Mehmet Metiner’den alternatif çözüm süreci önerisi: Bahçeli de katkı sunacaktır-haberi

Geçen hafta Diyarbakır’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın burada yaptığı “Çözüm sürecini biz bozmadık” izahını değerlendiren AK Partili Mehmet Metiner, dikkat çeken tek çıkışa imzasini attı.

BAHÇELİ O İFADEDEN huzursuz OLUR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da ‘Serok Erdoğan’ diye karşılandığını anımsadan Metiner, AK Parti’de politika yaptığı dönemde Ahmet Davutoğlu amaciyla bu sloganın kullanılmasına eleştirilerde bulunan ulusalci devinim partisi genel Başkanı hükümet Bahçeli’nin bu sözden rahatsız olmayacağını ifade etti.

“ERDOĞAN’IN SÖZLERİ YENİ BİR ÇÖZÜM SÜRECİNE İŞARET ETMİYOR”

Daha evvel yürütülen çözüm zamani ile alakalı HDP ve PKK’ya eleştirilerde bulunan Metiner, “İşin paradoksal yanı, sözde Kürtler yerine mangalda kül bırakmayan PKK/HDP canibinin bu ülkede Kürt probleminin müsebbibi tek zihniyetin sahibi var olan cumhuriyet milletçe partisi ile işbirliği yapıp inkar politikalarını tarihe uğurlayıp Kürt meselenini cesaretle çözen Serok Erdoğan’ı devirmeye kalkışmalarıydı. Dahası ve en fenası, özünde Erdoğan’ı devirmeyi planlayan 15 Temmuz’daki FETÖ’cü vuruş teşebbüsüne destek vermeleriydi. Sonrasında da FETÖ’cülerin de içinde bulunduğu Erdoğan düşmanı cephenin içinde kendisi kendilerini konumlandırmalarıydı. Serok Erdoğan Diyarbakır’da sözde Kürtlük yerine alana konulan bu ihanetlerin gerçekte Kürtlere Yalnızca kaybettirdiğini kalp diliyle anlattı. ‘Biz sizinle tekrar kavilleşmeye geldik’ sözü bu manada tarihi önemdedir. ‘Çözüm sürecini biz bozmadık’ sözü, Kürtlere kaybettiren PKK/HDP canibinin Yüzündeki maskeyi indirip hakikat yüzlerini göstermeyi önceleyen tek manaya sahiptir. Bu sözü ‘Çözüm zamani tekrar mi başlıyor?’ suali ekseninde magazinel alana çekip münakaşa konusu yapanlar amaciyla derhal belirteyim ki bu laf tertemiz tek çözüm sürecini zinhar işaretlemiyor” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ ÇÖZÜM PROJESİNE BAHÇELİ VE ulusalci devinim partisi DE KATKI SUNACAKTIR”

Yeni çözüm sürecinin PKK-HDP üzerinden yürütülmesinin felaket getireceğini öne süre gelen Metiner, “Benim önerim şudur: İçeride direk Kürt vatandaşlarımızla topyekûn ilgilenmeyi, onlarla birebir konuşup varsa sorunlarını çözmeyi planlayan tek çözümcü projeyi acilen yasama geçirmek. Suriye’nin kuzeyinde yaşayan Kürtleri kazanacak tertemiz tek hükümet aklını kuşanmak. Orada PKK’lı olmayan ve bu sebeple PKK’nın zulmüne maruz var olan Kürt partileriyle ve çevreleriyle ilişkilenip onların hamisi konumuna geçmek. ülkemiz Kürtlerin de devletidir, Kürtlerin de vatanıdır. Türkiye’nin PKK ile var olan haklı mücadelesinin Kürtlerin kazanımlarına karşı tek amaç içerdiği algısını yıkacak dahada somut ve görünür pratiklere gereksinim var. ‘Yeniden kavilleşme’nin siyaseti amaciyla tertemiz ve görünür tek siyasete acilen gereksinim vardır. Eminim ki Türkiye’ye ve hepimize kazandıracak bu siyasi çözüm projesine Sayın Bahçeli’nin MHP’si en anlamlı katkıyı sunacaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir