Ahlat’a özgü yaylar yurt dışı pazarında-haberi

Bitlis’in Ahlat kazasinda Selçuklu Okçuluk Spor takimi Derneği Başkanı var olan ahşap el sanatları ustası Bülent Akarsu, kendisinin imkanlarıyla oluşturmuş olduğu atölyede yay imalatı yapıyor.

Sanal ortamdan aldığı derslerle yay yapmayı öğrendiğini belirten Akarsu, severek ayni ritimde devam ettirdiği yay üretimini ilerleyen süreçte hediyelik eşya olarak kaza turizmine kazandırmayı hedefliyor.

2 senedir ananesel okçuluğa baz alinarak yay imalatı yaptığını söyleyen Akarsu, ‘Emir mamur Han’ modeli ve ‘Hürremşah’ modeli olmak üzere Ahlat’a has iki ayrı yay modeli imalatı yaptığı anlattı.

Akarsu, ürettiği yayları siparişlere göre Türkiye’nin Bir hayli şehrine ve vatan dışına sattığını ifade etti.

“ZOR BİR İŞ”

Akarsu, “Ahlat’ta tek evvel yaparak yay yapımına başladım. neden kıymetli ustalarım olsun bana uzaktan eğitimle, gerekse takıldığım yerde onları arayarak ve video klipler izleyerek bu işi çözmeye çalıştım. Yay yapımı filhakika güç tek iş. uygulamak isteyenler ve Sahiden bu işe gönül saglamak isteyenlere de biz bildiğimiz kadarıyla ne biliyorsak öğretmeye çalışırız ki bu spor ayni ritimde devam etsin bu anane ayni ritimde devam etsin. Ahlat’a has yay üreteyim dedim. ‘Ahlat Yay’ ismi altında ananesel Türk yayını değiştirmeden Yalnızca üzerinde ayrım oynamalar yapılarak ‘Ahlat’ ismini verdiğim yayların iki adet de modelini çıkardım. Ahlat’ımıza simge olmuş buyruk mamur kümbetinden esinlenerek ‘Emir mamur Han’ modeli ve Sivas Divriği ulu Camii’nin mimari var olan ‘Hürremşah’tan esinlenerek başka yaptığım model yaya da ‘Hürremşah’ ismini bıraktım” dedi.

Amacının yaptığı yayları turizme kazandırmak olduğunu söyleyen yay ustası Bülent Akarsu, “Ahlat yaylarını marka haline getirip turizme kazandırmayı hedefliyorum. Yaptığım yayları siparişler üstüne Türkiye’nin çeşitli sehirlerinde bu sporla uğraşan kişilere gönderiyorum. Bunun yanında vatan dışından da talepler oluyor. vatan dışına da talepler doğrultusunda göndermeye çalışıyorum” diye konuştu. (İHA)

Dara Antik Kenti'nin, zeytin imalat ve ticaret merkezi olduğu alana çıktı İlginizi Çekebilir Dara Antik Kenti’nin, zeytin imalat ve ticaret merkezi olduğu alana çıktı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.