Afganistan’ın yeni yönetiminde kim kimdir? İşte Taliban’ın beyin takımı-haberi

Afganistan’da 10 vakit benzeri kısa tek müddettir hükümet güçleriyle çatışmalarını sürdüren Taliban, 34 kent merkezinden 31’nde denetimi sağladıktan ardindan Kabil’e girdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da ele geçiren ve tertemiz İslami seviye duyuru edeceklerini duyuran Taliban’ın tepesinde kimler olduğu da heyecan edilmeye başlandı. başka tarafta da bölgedeki aktörlerin kim olduğu heyecan ediliyor. İşte Afganistan’daki çalkantılı süreçte görev üstlenen kişi ve kişiler hakkındaki bütün ayrıntılar…

CUMHURBAŞKANI EŞREF GHANİ

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin derhal peşinden dört oto dolusu para parayla Tacikistan’a kaçtığı argüman edilen Cumhurbaşkanı Eşref Ghani 2014 seneninde görevine başladı. Ghani ABD’lilerin ülkede kurdurduğu evvel hükümet var olan Hamid Karzai idareninde maliye bakanı olarak görev alıyordu. Ghani dahada ardindan ülkedeki yabancı askerlerin denetim noktalarını Afgan güçlerine bırakması ile alakalı etkin oyun oynadı.

TALİBAN KİMLERDEN OLUŞUYOR?

1990’larda Afganistan’da gücü ele geçiren Sovyetlere karşı ugras eden militanlardan oluşuyordu. Taliban’ın Bir hayli üyesi Afganistan’da etnik çoğunluğu oluşturan Paştun’lardan oluşuyor. Taliban 1996 seneninde Kabil’i ele geçirerek tek ‘İslam emirliği’ kurmuştu. Taliban rejimi altında kadınlar eğitim alamıyor ve çarşaf giymeye zorlanıyorlardı. Müzik ve başka medya araçları yasaktı.

TALİBAN LİDERİ HİBETULLAH AHUNDZADE

2016’da başa geçen Taliban lider Hibetullah Ahundzade görevi Akhtar Muhammed Mansur’un AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından öldürülmesinden ardindan almıştı. Örgüt 1996-2001 arasında devleti yönetirken Ahundzade üst düzey yargı üyesi olarak görev yapıyordu. Hibetullah Ahundzade yıllardır medyanın önüne çıkmıyor.

RAHBARİ ŞURASI NE DEMEK?

60 yaşında olduğu olasılık edilen Ahundzade’nin, Taliban’ın liderliğine gelmeden evvel Pakistan’ın Ketta şehrinde bulunan ve Bir hayli Taliban liderinin eğitim gördüğü tek medresede vaazlar verdiği ve öğretmenlik yaptığı bildirilmişti. Ahundzade’nin, Taliban’ın geneli üzerinde salt tek görev sahibi olduğu biliniyor. Ahundzade’nin derhal altında Rahbari Şurası bulunuyor. bütün askeri ve siyasi kararlar 26 azadan oluşan Şura’da alınıyor.

MOLLA YAKUP KİMDİR?

Taliban’ın kurucusu ve evvel öncüsü Molla Ömer’in en hatri sayilir büyüklükte erkek çocuğu var olan Molla Yakup, örgütün askeri gücünün en üst düzey ismi onay ediliyor. Afganistan’da olduğu söylenen Molla Yakup’un, kendisinden evvel Taliban’ın askeri öncüsü var olan İbrahim Sadr’ın aksine dahada barış yanlısı tek tutum sergilediği ve Afganistan’ın kontrolünü savaşmadan ele geçirmeyi hedeflediği biliniyor. Reuters’a göre 30’lu yaşlarında var olan Yakup, Taliban içinde, babası hasebiyle çok sayılan ve sevilen tek isim. ama Afganistan’da değil de Pakistan’da büyümüş ve eğitim görmüş olduğu amaciyla kendisine baz alinarak negatif tutumlar sergileyen Taliban liderleri de olduğu söyleniyor. Afgan istihbarat kurumları ve güvenlik yetkilileri, Yakup’u “benmerkezci”, “kendini dogruluk sahibi gören” ve “Afganistan’ın gerçeklerinden bihaber” olarak nitelendiriyor.

MOLLA ABDUL GANİ BİRADER

Taliban’ın Katar’da bulunan siyasi bürosunun başkanı var olan Birader, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile 2020 seneninde yapılan art çekilme anlaşmasını da yürüten kişi. Taliban’ın kurucularından biri var olan Birader, Sovyetlere karşı aynı zamanda kayınbiraderi var olan Molla Ömer’in yanında savaştı. Guardian’a göre, 1996’da Taliban’ın Afganistan’ı fethetmesini sağlayan siyasi zaferlerde çok mühim oyun oynayan Birader, 2010 seneninde Pakistan’da gözaltına alınmış ve sekiz sene mapus yattıktan ardindan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yönetiminin girişimleriyle hür bırakılmıştı.

DE FACTO LİDERİ KONUMUNDA

Birader, 2020 seneninde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile temas kuran evvel Taliban üyesi oldu. Birader, 2020’de Doha Anlaşması’na imzasini koyanlardan biriydi. Taliban’ın siyasi öncüsü AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump ile çatışmaların durdurulması ile alakalı tek telefon görüşmesi yapmıştı. sektör gecesi yayımlanan haberlerde Birader’in Doha’dan Kabil’e doğru yola çıktığı ayrıntısı da yer aldı. Şu vakit Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesiyle birlikte Baradar de facto tek lider konumuna geldi.

SİRACEDDİN HAKANİ

Taliban öncüsü Ahunzade’nin kurmayları arasında dördüncü sırada ABD’nin pkk terör örgütleri listesinde bulunan ve Afganistan’daki evvel intihar saldırılarını düzenlediğine inanılan Hakkani Ağı’nın öncüsü Siraceddin Hakkani bulunuyor. Siraceddin Hakkani de 2. kuşak Taliban üyelerinden. Babası Celaluddin Hakkani Taliban’ın kurucularından ve Usame bin Ladin’in en yakın dostlarından biri olarak biliniyor. Celaluddin Hakkani de 80’li senelerde Sovyetlere karşı ABD’nin yanında savaşan mücahitlerdendi. Bir hayli üst düzey Afgan yetkiliye baz alinarak suikastların yanı sıra çok sayıda intihar saldırısında ve Bir hayli batı ülkesi vatandaşının kaçırılmasında da Hakkani Ağı’nın isimi geçiyor. Hakkani Ağı’nın El Kaide’yle de çok yakın irtibatları olduğu biliniyor. Şu anki yeri net olarak bilinmeyen Hakkani’nin 40’lı veyahut 50’li yaşlarında olduğu söyleniyor.

MOLLA ABDUL HAKİM

Taliban öncüsü Ahunzade’nin üç yardımcısının yanı sıra Molla Abdul Hakim de bahsedilmesi koşul olan mühim isimlerden. Taliban’ın hak yapısının Başka bir deyişle yargısının başındaki kişi var olan Molla Abdul Hakim’e bu yüzden “başsavcı” da deniyor.

HAMİD KARZAİ

Afganistan’ın en uzunca süre hizmet eden Cumhurbaşkanı Hamid Karzai bu göreve 2001 seneninde ABD’liler tarafından getirildi. 2014 seneninde görevini bırakırken hükümetleri kimileri tarafından rüşvetçilik ile suçlandı. Taliban başşehir Kabil’e girdikten ardindan yanına kızlarını da alarak tek video çeken Karzai, “Afganistan’ın Taliban liderliğine geçişini barış içinde çözmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ABD ÖZEL ELÇİSİ ZALMAY KHALİLZAD

Zalmay Khalilzad Eylül 2018’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından Taliban ile müzakere etmek amaciyla görevlendirildi. Afganistan’ın şimal şehri Mazar-e Şerif’te doğan Khalilzad, ABD’nin Irak, Afganistan ve Birleşmiş Milletler Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Khalilzad geçen nisan ayında Kongre’de tek oturumda ülkedeki vaziyeti şu sözler ile açıklamıştı: “Bence Afganların önünde pazarlık ile oluşturulacak tek siyasi seviye veyahut uzunca tek harp olacak.”

BİSMİLLAH HAN MUHAMMEDİ

Muhammedi, Ghani hükümetinde müdafaa Bakanı olarak görev yapıyordu. Bakana geçen günlerde Taliban tarafından suikast girişiminde bulunulmuş ve olaydan sağ kurtulmuştu. Muhammedi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Gani’nin, kendisinin ellerini arkadan bağladığını argüman etti. Muhammedi, “Elimizi arkamızdan bağlayıp vatanı sattılar. Zengine de çetesine de lanet olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir