Açıklamaları ile kendini şirin göstermeye çalışan Taliban, burka giymeyen kadınları infaz etmeye başladı-haberi

Tüm dünyanın gözü kısa tek vakit içinde başşehir Kabil’e girerek Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban‘da. Sivil milletçe canını hiçe sayarak ülkeden kaçmaya çalışırken, Taliban ise verdiği ılımlı mesajlarla vatandaşlarına normal yasama dönmeleri istikametinde çağrılar yapıyor.

BURKANIN mecburi OLMADIĞINI AÇIKLAMIŞLARDI

Geçtiğimiz günlerde tek İzah yapan Taliban yetkilileri, kadınların şeriat kaideleri çerçevesinde iş ve eğitim hayatına katılabileceklerini söyledi. Taliban sözcüsü Ayrı olarak kadınların burka giymesinin koşul olmadığını ama başörtüsünün mecburi olacağını söyledi.

BURKA GİYMEDİĞİ İÇİN BİR KADINI ÖLDÜRDÜLER

Bu gelişmeler yaşanırken ülkenin Bir takım kesimlerinden Taliban’ın Daha önceki dönemini aratmayacak haberler gelmeye başladı. Fox News’un haberine göre, Afganistan’ın Takhar vilayetinde tek kadın burka giymediği amaciyla Taliban militanları tarafından vurularak öldürüldü. Bu görsel kaygı içinde Afganistan’daki gelişmeleri izleyenler tarafından da korkuyla karşılandı.

GÜNDEM OLDU

Sosyal medyada da yayınlanan resim binlerce kişi tarafından paylaşıldı ve kısa müddette gündem oldu. mevzubahis infazın Taliban’ın genel bağışlama duyuru edip, kadınlara idareye katılmaları çağrısı yaptığı vakit var olan Bir gün evvel gerçekleştiği öğrenildi.

GENEL bağışlama İLAN ETMİŞLERDİ

Dün Taliban’ın kültür komisyonu üyesi Enamullah Samangani, kontrollerine geçen Afgan hükümet televizyonunda yaptığı açıklamada, Afganistan’da her biri amaciyla “af” duyuru ettiklerini belirterek kadınları idareye katılmaya çağrı etmişti.

Hatta Taliban yetkililerinden birisi, kadın tek spikerin sunduğu tv programına katılarak röportaj vermişti. Bu yayın, izleyenlere Taliban’ın radikal politikalarında ılımlı tek havanın esmeye başladığını düşündürtmüştü.

TALİBAN neden BU civarindan ILIMLI? ABD’Lİ YETKİLİ TÜRKİYE’Yİ UYARDI! İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir