ABD’li mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400 konusunda resti çekti-haberi

Son üç gün içinde ABD‘li ile Türk görevliler değişik lokasyonlarda tek araya gelirken bu erken de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu‘nun Brüksel’de tek araya geldi.

Çavuşoğlu ile Blinken’in NATO dışişleri bakanları toplantısı amaciyla bulundukları NATO karargahında yaptıkları müzakerenin derhal peşinden Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görüşmede ittifak ilişkilerinin ehemmiyeti teyid edildi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafı Afganistan toplantısına evsahipliği yapacağı amaciyla Türkiye’ye teşekkür etti. Suriye, Libya ve doğu Akdeniz ile alakalı çevreli görüş alış-verişinde bulunuldu. PKK/PYD/FETÖ bağlamında ABD’den taleplerimizi tekrarladık. S-400 konusu da ele alındı” denildi.

ABD GÖRÜŞMENİN DETAYLARINI halkoyu İLE PAYLAŞTI

Fakat bu izahtan çok kısa tek vakit ardindan ABD’den müzakerenin detayları halkoyu ile paylaşıldı. Görüşmede, Blinken’ın Türkiye’nin S-400 sema müdafaa sistemini gündeme getirdiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, Blinken’in Çavuşoğlu’na Rusya’dan S-400 sema müdafaa sistemini elde tutmama ile alakalı ikazda bulunduğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sema müdafaa sistemini elde tutmaması ile alakalı ikazda bulundu. Blinken Ayrı olarak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasından duyulan endişeyi de dile getirdi. İkili Suriye, Afganistan’daki müsterek menfaatleri ve NATO müttefikleri ülkemiz ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri, demokrasiyi ve insan hakları konusunu görüştü” ifadesi kullanıldı.

ÇAVUŞOĞLU: DAHGA GENİŞ KAPSAMLI BİR GÖRÜŞME YAPACAĞIZ

Bu müzakereden ardindan tek medya toplantısı düzen eden Çavuşoğlu, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Türkiye’nin tek müzakere yapabileceğinin sinyalini de verdi. Çavuşoğlu, “ABD Dışişleri Bakanı ile Türkiye’de veyahut ABD’de dahada geniş kapsamı geniş tek müzakere gerçekleştirilmesi ile alakalı mutabık kaldık” dedi.

Çavuşoğlu, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Müzakeremiz yapıcı tek ortamda gerçekleşti. Bir takım konularda görüş ayrılığı içinde olduğumuz giz değil. neden S-400’lerin neden ABD’nin PKK ve PYD’ye verdiği desteğin ilişkimizi menfi etkileyen unsurlar olduğunu biliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, “S-400’ü aldığımızı ve bu işin bittiğini söyledik” ifadesini kullanırken, “PKK’nın nihayet vakitlerde yükselen saldırılarını da hatırlattık. Suriye konusunu beşeri boyutlarıyla da ele aldık” izahını yaptı.

Çavuşoğlu, düzen ettiği medya toplantısında Avrupa Birliği ile ilişkileri de masaya yatırdı. Çavuşoğlu, “Gerek Türkiye’den neden Avrupa Birliği’nden (AB) müspet adımlar atıldı. AB’nin artık oyalama adina şartlı cümleler adina belli alanlarda somut adımlar atması gerekiyor. Vize serbestisi ve gümrük birliği anlaşmasının güncellenmesi konusu gerçekleşmeli. Bu anlaşmanın güncellenmesini siyasi şartlara bağlamak gerekiyor. AB’nin sözlerini tutması gerekiyor” dedi.

ÜÇ GÜNDE ÜÇ KRİTİK GÖRÜŞME

İki ülkeyi yöneten Biden ve Erdoğan’ın Daha görüşmemesine karşın Çavuşoğlu, evvelki vakit ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile tek araya gelmişti.

Öte istikametten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Bir gün evvel akşam saatlerinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda tek müzakere gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkilerin seyri başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı belirtilmişti.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir