ABD’den İran’a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız-haberi

Wall Street Journal’ın konuya bildik kişilere dayandırdığı haberine göre, ABD’nin, İran ortada Bankasına, ulusal yakit ve tanker şirketlerine, çelik, alüminyum da dahil olmak üzere başka ani çok mühim ahenk gösteren ücret sektöre baz alinarak pkk terör yaptırımlarını kaldırmaya açık olduğu kaydedildi.

Haberde, üst düzey tek Avrupalı yetkilinin de Washington’un Ayrı olarak tekstil, otomobil, nakliye ve sigorta benzeri sektörler amaciyla potansiyel yaptırımların hafifletilmesine yeşil ziya yaktığı değerlendirilmesine yer verildi.

YAPTIRIMLARIN YARISI HAFİFLETİLEBİLİR

İran’ın mevzubahis sektörleri AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile 2015 yaptığı Nükleer Anlaşma kapsamında tekrar art kazanmaya çalıştığı, nükleer anlaşmaya art dönmesi için, ülkeye karşı tatbik edilen takriben bin 500 yaptırımın Yalnızca 800’ünün hafifletilmesinin yeteri civarindan olacağı ifade edildi.

ABD’NİN ADIMLARI MÜZAKERELERDE BELİRLEYİCİ OLACAK

Görüşmelere bildik olanlar, ABD’nin hafifletmeye hazır olduğu yaptırımların sınırlarını dahada net tek şekilde alana koymasıyla müzakerelerde ilerleme kaydedileceği yorumunu yaparken, ABD’li diplomatların ise zamani istikbal haftalarda Yorucu görüşmelerin beklediğini ve kaydedilen ilerlemenin kırılgan olduğu uyarısında bulunduğuna dikkati çekildi.

YAPTIRIMLARIN ÇOĞU TRUMP DÖNEMİNDE GETİRİLMİŞTİ

Biden yönetiminin kaldırmayı düşündüğü yaptırımların çoğu, 2018’de Nükleer Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen Daha önceki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump tarafından İran’a getirilmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Islam Doğru

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir