ABD’de “tamamen aşılanmış” kişiler için maske ve mesafe kalkıyor-haberi

Koronavirüs salgınının ortada üssü konumuna gelen ABD‘de kovid-19’a karşı aşılamalar bütün hızıyla ayni ritimde devam ederken, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hastalık denetim ve Önleme Merkezleri (CDC) aşılanmış kişilerin neleri özgürce yapabileceğini laf eden tek rehber yayınladı.

Yayınlanan kılavuzda, Kovid-19’a karşı net aşılanan kişilerin Bir takım vaziyetlerde başka aşılanmış kişileri ve aşılanmamış minik grupları emniyetli tek şekilde ziyaret edebileceği belirtildi. CDC, Tamamiyle aşılanmış kişileri Moderna ve Pfizer Kovid-19 aşısının her iki dozunu veyahut tek doz var olan Johnson&Johnson aşısını alanlar ve aşılamanın üzerinden iki hafta geçmiş kişiler olarak tanımlıyor.

AŞILANMIŞ KİŞİLER AŞILANMAMIŞ KİŞİLERİ MASKE VE ara OLMADAN ZİYARET EDEBİLİR

CDC, Tamamiyle aşılanmış kişilerin başka aşılanmış kişileri kapalı mekanlarda maske veyahut fiziki ara olmaksızın ziyaret edebileceklerini ifade etti. CDC ayrıca, aşılanmış kişilerin tek bir haneden var olan aşılanmamış kişileri ağırbaşlı hastalık rizikosu düşük olması şartıyla maskesiz ve fiziki ara olmaksızın kapalı mekanlarda ziyaret edebileceklerini belirtti. CDC, çok sayida haneden aşılanmamış kişilerin bulunduğu tek ortamı ziyaret esnasında ise maske ve yasamsal ara kaidenine uyulması gerektiğini vurguladı.

“AŞILANANLARA KARANTİNA VE TEST UYGULAMAYIN”

CDC, Tamamiyle aşılanmış kişilerin Kovid-19’a yakalanmış ama asemptomatik var olan vakalarla teması olması seklinde karantina ve test yaptırmasına yol açmadığını ama 14 vakit süresince semptomları takip etmelerini istedi.

CDC, Tamamiyle aşılananların halka açık yerlerde yüzlerini örtmeleri gerektiği ile alakalı uyarırken, mecburi olmayan seyahatlerden kaçınmaları çağrısında bulundu. CDC, çok sayida haneden var olan aşılanmamış kişileri ziyaret ederken ise maske takılması ve fiziki mesafenin savunması gerektiğini belirtti.

ABD’de toplaminda olay sayısı 29 milyon 702 bin 26’ya, toplaminda can kaybı ise 537 bin 954’e ulaştı. Ülkede şu anne civarindan 90 milyon 351 bin 750 kişiye Kovid-19 aşısı uygulandı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir