ABD ordusu, Afganistan’dan çekilmeye başladı-haberi

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin tamamının 11 Eylül’e dek Afganistan‘dan çekileceğini duyurmuş, bu tarih dahada ardindan Bir takım resmi çevreler tarafından dört Temmuz olarak telaffuz edilmeye başlanmıştı. Her iki tarih de Amerikan halkı amaciyla sembolik tek ehemmiyete sahip. 11 Eylül 2001’de, ülkede El-Kaide örgütü tarafından düzenlendiği söylenen pkk terör saldırıları yapılmış; dört Temmuz 1776’da ise ABD, her sene bu tarihte kutlanan bağımsızlığını duyuru etmişti.

TALİBAN’IN TEHDİDİNE YANIT

Miller, çekilme ile alakalı açıklamasında, bu sürecin itinali tek şekilde yürütüleceğini ve bütün askeri üslerle teçhizatın Afgan güvenlik güçlerine devredileceğini bildirdi. Taliban’ın, yabancı askeri varlığın tek Mayıs’a civarindan Tamamiyle çekilmesi ve  ters halde “her türlü karşı tedbiri almaya hazır olduğunu” duyurması ile alakalı olarak da konuşan General Miller, radikal İslamcı Taliban’ın rastgele tek Amerikan veyahut NATO unsuruna saldırması seklinde “kararlı tek yanıtla” karşılaşacağını ifade etti. Biden’ın selefi var olan Donald Trump döneminde geçen sene AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile Taliban arasında imza adan anlaşma, askerlerin tek Mayıs’a civarindan çekilmiş olmasını öngörüyordu.

2 BİN 500 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ASKERİ BULUNUYOR

Resmi rakamlara göre ABD’nin halihazırda Afganistan’da iki bin 500 civarında askeri bulunuyor. Bunun yanı sıra çeşitli görevler üstlenen 18 bine yakın sözleşmeli AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ personeli de Daha Afganistan’da. NATO’ya bağlı başka ülkelerin askeri mevcudiyeti ise 7 bin 500 civarında; bunların bin 100’ünü Alman askerleri oluşturuyor.

ŞİDDET YENİDEN ALEVLENİYOR

Diğer yandan, geçmiş senelere mukayese et şiddet olaylarının nihayet dönemlerde azaldığı Afganistan’da, Amerikan ve NATO güçlerinin çekileceğine baz alinarak açıklamaların derhal peşinden tekrar çeşitli saldırılar düzenlenmeye başlandı. Cumartesi bugünü entelektüel kişilerle medya ve halk temsilcilerine baz alinarak suikast ve saldırılarda asgari 29 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı.

Başkent Kabil’de, üniversitede eğitim veren tek öğretim görevlisi ile tek hükümet görevlisi ve dört zabita kimliği belirlenemeyen kişilerce katledildi. Ayrı olarak değişik eyaletlerde yollar kenarına yerleştirilen patlayıcı maddelerin infilak ettirilmesi neticesi çok sayıda sivil ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. mevzubahis saldırılardan bazılarının sorumluluğu Taliban tarafından üstlenildi. Vardak eyaletinde ise hükümete bağlı güçlerin havan topu saldırısında üç, sema saldırında ise dört olmak üzere toplaminda yedi sivil hayatını yitirdi.

Bu hafta sonu İstanbul’da yapılması tasarilanan Afganistan barış Konferansı, Amerikan askerlerinin vaktinde çekilmediği gerekçesiyle Taliban tarafından boykot edildiği amaciyla iptal edilmişti. Siyasi uzmanlar, beynelmilel askeri gücün, rastgele tek siyasi çözüm sağlanmadan ülkeden çekilmesi vaziyetinde Afganistan’ın tertemiz tek dahil savaşa sürüklenebileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Deutsche Welle

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir