ABD Büyükelçiliği inşaatında çalışan 100’den fazla işçi habersiz şekilde işten çıkarıldı-haberi

Ankara’da yapımı süre gelen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Büyükelçiliği’nin ABD’li BL Harbert firması tarafından üstlenilen inşaatında 100’den çok işçinin habersiz tek şekilde işten çıkartıldığı argüman edildi. İşçiler erken çalışmak amaciyla işe geldiklerinde şantiye alanına alınmadıklarını ve mağdur olduklarını söyledi.

İşçilerin vaziyetinin belirsiz olduğunu belirten Avukat Havvanur Gölveren, “Burada çalışan arkadaşlarımız Amerikan Büyükelçiliği’nin inşaat yapım işlerinde çalışan işçiler. uzunca müddettir fiyatsız müsaadeye ayrılan arkadaşlarımız var. Ayrı olarak arkadaşların içinde kimisi 46 ay, kimisi üç sene 36 ay, tek sene çalışan arkadaşlar var. Arkadaşlara Bir gün evvel işe başlamaları amaciyla çağrıda bulunulmuş, yarın iş başı yapılacak denilmiş. ama işe başlamak amaciyla buraya geldiklerinde işveren tarafından iş adina alınmadılar. rastgele tek resmi İzah da yapılmadı. Yalnızca işverenin avukatı tarafından tek İzah yapıldı. Biz şu vakit resmi tek İzah bekliyoruz işçilerimizin haklarının ne olacağı konusunda. İhbar ve kıdem tazminatı ile alakalı açıklamaların yapılmasını bekliyoruz” dedi.

“HAKLARIMIZI VERMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİLER”

35 aydır Amerikan Büyükelçiliği’nin inşaatında çalıştığını söyleyen inşaat işçisi Enes Büyükyıldırım, “Bizi takriben 25 vakit evvel fiyatsız müsaadeye ayırdılar. İşten çıkarma yasağının nihayetinde bize bütün haklarımızı verip işten çıkartacaklarını söylediler. Şu vakit buraya geldiğimizde bizi başka tek şekilde karşıladılar. Hiçbir hakkımızı vermeyeceklerini, Yalnızca kıdem tazminatlarımızı vereceklerini, onu da arabulucuya göndereceklerini söylediler. Yalnızca onların verdiklerini onay edersek çıkış vereceklerini söyleyerek bizi mağdur ettiler” diye konuştu.

“BİZE SÜREKLİ İKİ NOKTADA ŞANTAJ YAPTILAR”

İnşaat ayni ritimde devam ederken de çok güç şartlar altında çalıştıklarını belirten inşaat işçisi Fevzi Yücebaşkan, “Son tek senedir şirketin hatasından dolayı fiyatsız izindeyim. Pandemide bendeniz korona olmuştum. Şirket o sıralar beni devamlı işe çağırıyordu, gelmezsen seni tekrar fiyatsız müsaadeye çıkartacağız diyorlardı. bu erken geldiğimizde bizi içeriye almadılar ve iş başı olmayacağını söylediler. Bize Yalnızca kıdem tazminatının verileceğini, ihbar tazminatı veyahut işsizlik maaşından faydalandırılmayacağımızı söylediler. Hakkımın yazıldığı tek belge getirdim bendeniz de. Avukatlar haklı olduğumuzu ve bu haklarımızı alacağımızı söylediler. ama şirket yetkilisi bunu veremeyeceklerini söyledi. Bize devamlı iki noktada şantaj yaptılar. Birincisi işsizlik maaşının verilmeyeceğini, ikincisi ise ihbar tazminatının verilmeyeceği noktası. Bizim talebimiz iş bittiyse kıdem ve ihbar tazminatı, iş bitmediyse iş başı yapalım. Burada 100 kişiden çok insan var, hepsi de mağdur” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir