6 ay sonra ilk korona vakasının görüldüğü Yeni Zelanda, tam kapanmaya gitti-haberi

Yeni Zelanda’da 6 ayin ardindan evvel kez tertemiz tip koronavirüs vakası görüldü. Ülkenin en hatri sayilir büyüklükte şehiri Auckland’da 58 yaşında olan tek kişide mahalli kaynaklı Covid-19 tespit edilmesi üstüne hükümet harekete geçti.

3 GÜNLÜK KARANTİNAYA GİRDİLER

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern bu erken yaptığı açıklamada, Delta mutasyonlu olduğu olasılık edilen tertemiz olay hasebiyle memleket genelinde üç hergün karantina duyuru etti. “Başaramazsak başka yerlerde neler olabileceğini gördük. Yalnızca tek bahtımız var” ifadelerini kullanan Ardern, en düşük tedbirlerden başlayıp uzunca süre karantinada kalmak adina en kati tedbirle başlayıp sürecin kısalmasının dahada faydalı olacağını söyledi.

“DELTA DÜNYA ÇAPINDA ARTIYOR”

Avustralya’daki vaziyete bakmanın bunu tanimlamak amaciyla yeteri civarindan olacağını belirten Ardern, kati önlem alıp acele bitirmenin oldukça randımanlı olduğunu ifade etti. tertemiz Zelanda’nın yeryüzünde Delta mutasyonunun en nihayet görüldüğü yerlerden biri olduğunu kaydeden Ardern, “Son vakitlerde sınır karantinası uyguladığımız her vakada Delta mutasyonu görüldü. Delta hayat çapında artıyor” dedi.

Yeni Zelanda’da karantina kapsamında bu gece itibarıyla kapanma uygulanacak. Auckland ve Coromandel kisminda ise tedbirlerin tek hafta süresince sürmesi bekleniyor.

SALGINDA 26 KİŞİ yasamini KAYBETTİ

Yaklaşık 5 milyonluk tek nüfusta sahip tertemiz Zelanda’da salgının başlangıcından bu yana Yalnızca 26 vefat kayıtlara geçmiş ve memleket salgına karşı aldığı başarılı tedbirlerle gündeme gelmişti.

Toplam iki bin 926 vakanın görüldüğü ülkede tek seneden çok müddettir ulusal karantina uygulanmazken, toplanmalarda kısıtlamalar kaldırılmış maske kullanımı da sınırlandırılmıştı. ama aşılama sürecinin yavaş ilerlediği ülkede şu anne civarindan nüfusun Yalnızca yüzde 20’si Tamamiyle aşılandı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir