2020 Tokyo Oyunları'nda Türkiye'nin madalya umutları-haberi

Türkiye, oyunlara atıcılık, atletizm, badminton, bisiklet, boks, cimnastik, eskrim, güreş, halter, judo, karate, kürek, modern pentatlon, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ve yüzme branşlarında 58 bay ve 50 kadın sporcuyla katılım sağlayacak.

Milli sporcular, beynelmilel alanda nihayet vakitte elde ettikleri sonuçlarla 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki değişik branşlarda madalyalara aday gösteriliyor.

Rıza Kayaalp bu sefer altın madalya kovalayacak

Türkiye’nin olimpiyat oyunları tarihindeki en başarılı branşı var olan güreşte ulusal sporcular, Tokyo’da da madalya umutlarıyla mindere çıkacak.

Pekin 2008’de istediği neticesi alamayan hür stil 130 kilo güreşçisi Rıza Kayaalp, nihayet iki olimpiyat oyunlarında kürsüye çıkmayı başardı. Londra 2012’de Türkiye’ye bronz madalya getiren Rıza, Rio 2016’da ise gümüş madalyanın sahibi oldu. hayat ve Avrupa şampiyonalarında hatri sayilir büyüklükte başarılara imzasini atan 32 yaşında olan ulusal güreşçi, bronz ve gümüş madalyanın derhal peşinden Tokyo’da altın madalya amaciyla ugras verecek.

Serbest stilde Rio 2016’da Türkiye’yi temsil eden Süleyman Atlı, 2. olimpiyat deneyiminde madalya arayacak. Rio’da 16. var olan Süleyman, hayat şampiyonasında tek gümüş ve iki de bronz madalya kazandı. 57 kilo güreşçisi Avrupa şampiyonalarında ise iki altın, birer gümüş ve bronz madalya kazandı.

125 kiloda ugras veren Taha Akgül, nihayet olimpiyat şampiyonu olarak Tokyo’da mindere çıkacak. Rio 2016’da 120 kiloda altın madalya galip gelen Taha, iki dünya, 8 Avrupa şampiyonluğu ile sıkletinin en iddialı ismi olarak dikkati çekiyor.

97 kiloda mindere çıkacak Süleyman Karadeniz’in ise Avrupa şampiyonluğu ve ikinciliği bulunuyor.

Grekoromen stilde 97 kiloda güreşecek ve “Bronz adam” lakaplı harp İldem’in olimpiyat, hayat ve Avrupa üçüncülükleri bulunuyor. tek sefer Avrupa ikincisi var olan Cenk, madalyanın rengini değiştirmek amaciyla de ugras edecek.

Grekoromen 60 kiloda müsabakalara çıkacak 22 yaşında olan Kerem Kamal, nihayet iki yıldaki Avrupa şampiyonalarında gümüş madalyayı Türkiye’ye getirdi. asagi ıslak gruplarında da 14 sefer dereceye giren Kerem, Türkiye’yi evvel kez temsil edeceği olimpiyat oyunlarında da mühim tek başarıya imzasini atmaya çalışacak.

Güreş branşında kadın sporcu Yasemin Adar da olimpiyatlarda argüman sahibi olacak. hayat şampiyonalarında birer altın ve gümüş madalya galip gelen Yasemin, kariyerinde 5 sefer Avrupa şampiyonluğu elde etti. Yasemin Adar, Rio 2016’da ise sekizinci olmuştu.

En iddialı branşlardan biri karate olacak

Türkiye, olimpiyatlarda evvel kez yer alacak karate branşında iddialı sporcularla temsil edilecek.

Kata bireyselde tek sefer Avrupa şampiyonu ve üç kez 2. var olan Ali Sofuoğlu, tek de hayat üçüncülüğü yaşadı.

Dilara Bozan da Avrupa şampiyonalarındaki başarılarıyla Tokyo 2020’ya iddialı istikbal isimler arasında yer alacak. İki sefer Avrupa ikincisi var olan Dilara, dört kez da Avrupa üçüncüsü olarak kürsüye çıktı.

Gençlerde hayat ve Avrupa şampiyonu Eray Şamdan, kumite 67 kiloda mindere çıkacak. Eray’ın büyükler kategorisinde tek Avrupa şampiyonluğu, tek de üçüncülüğü bulunuyor.

Kumite artı 61 kiloda Türkiye’yi temsil edecek Meltem Hocaoğlu Akyol, bireyselde tek Avrupa şampiyonluğu, ikişer Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğü elde etti. Meltem, takımlarda ise hayat ve Avrupa şampiyonalarında Bir hayli sefer kürsüye çıkmayı başardı.

Kumite 61 kiloda Avrupa şampiyonalarında iki altın alan Merve Çoban, Ayrı olarak iki gümüş ve tek bronz madalyanın sahibi oldu.

Serap Özçelik Arapoğlu ise 5 sefer Avrupa şampiyonluğu elde etti. tek hayat ikinciliği, iki hayat üçüncülüğü var olan Serap’ın ferdi ve takımda Bir hayli beynelmilel dereceleri bulunuyor.

Kumite 75 kiloda Türkiye’yi temsil edecek Uğur Aktaş, dört Avrupa şampiyonluğu, tek hayat üçüncülüğü, iki Avrupa üçüncülüğü sevinci yaşadı.

Judo

81 kiloda Vedat Albayrak, Avrupa şampiyonalarında tek sefer altın madalya kazanırken, tek kez da hayat üçüncüsü oldu. Vedat, Grand slam ve grand prix’lerde ise dörder altın ve gümüş madalya aldı.

Artı 78 kiloda mindere çıkacak Kayra Sayit, iki sefer Avrupa şampiyonu olurken, iki kez da hayat üçüncülüğünü elde etti. ulusal sporcu, grand slam ve grand prix organizasyonlarında tek çok sefer kürsüye çıktı.

Atıcılık

Atıcılıkta 10 metre havalı tabancada Yusuf Dikeç, ülkemiz yerine madalya getirebilecek isimler arasında bulunuyor.

Pekin 2008, Londra 2012 ve Rio 2016’da Türkiye’yi temsil eden Yusuf Dikeç, üst üstüne dördüncü sefer olimpiyat oyunlarında ugras verecek. hayat ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Yusuf Dikeç, atıcılıkta Türkiye’nin Tokyo’da madalya umutlarından biri olacak.

Atıcılıkta 10 metre havalı tabancada olimpiyatlarda yer alacak İsmail Keleş, Avrupa şampiyonaları ve hayat kupasında evvel üç sırada yer aldı. 2012 Londra ve 2016 Rio oyunlarında da bulunan İsmail Keleş, Avrupa şampiyonalarında ve hayat kupasındaki derecelerinin derhal peşinden Türkiye’ye olimpiyatlarda madalya getirmeye çalışacak.

Atletizmdeki madalya adayları

Türkiye’nin atletizm branşındaki madalya umutlarından biri Yasmani Copello Escobar olacak. Rio 2016’da 400 metre Özürlü yarışında bronz madalya galip gelen Küba asıllı ulusal atlet, kariyerinde tek Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra birer hayat ve Avrupa ikinciliği yaşadı.

Atletizmde Türkiye’nin en iddialı isimlerinden biri 200 metrede koşacak Ramil Guliyev olacak. Rio 2016’da 200 metrede final koşan Azerbaycan asıllı atlet, 2017 hayat Şampiyonası ve 2018 Avrupa Şampiyonası’nda altın, 2016 Avrupa Şampiyonası’nda ise gümüş madalya elde etti.

Atletizmde ülkemiz yerine tek başka iddialı ad Atina 2004’te gümüş madalya galip gelen Eşref Apak olacak. dahada evvel olimpiyat oyunlarında dört sefer bulunan 39 yaşında olan ulusal atlet, Türkiye’ye atletizmde en hatri sayilir büyüklükte başarıyı getiren ad olarak dikkati çekiyor.

100 metre ve 4×100 metre bayrak yarışlarında koşacak Jak Ali Harvey de atletizmde Türkiye’nin madalya umutlarından biri olacak. Avrupa şampiyonalarında 100 metrede ikinciliği bulunan Jamaika asıllı ulusal atlet, 4×100 metrede ise üçüncülüğü elde etmişti.

Rio 2016’ya katılan Kenya asıllı Yasemin Can, Tokyo’da 5 bin ve 10 bin metrelerde koşacak. Rio’da iki kategoride de final yarışan Yasemin, 5 bin metrede altıncı ve 10 bin metrede 7. oldu. 2016 Avrupa Şampiyonası’nda her iki kategoride altın madalya alan 25 yaşında olan atlet, 2018’deki organizasyonda ise 5 bin metrede bronz madalya sahibi oldu.

Boks

Türkiye’nin boks branşında madalya umutları olimpiyat oyunlarında evvel kez kota alan kadın sporcular olacak.

2019 hayat Boks Şampiyonası’nda altın madalya getiren 23 yaşında olan Busenaz Sürmeneli’nin, kariyerinde asagi ıslak kategorilerinde hayat ve Avrupa şampiyonlukları bulunuyor.

2019 Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya galip gelen ve aynı sene hayat şampiyonasında 2. var olan Buse Naz Çakıroğlu da 51 kiloda Tokyo’da ringe çıkacak.

Cimnastik

Son dönemde beynelmilel alanda mühim başarılara imzasini atan cimnastikçiler, olimpiyatlarda da madalya kovalayacak.

Bireysel genel siniflandirma disiplininde yarışacak Ahmet Önder, 2019’da paralelde hayat ikincisi, 2018 seneninde ise ferdi genel siniflandirma disiplininde Avrupa ikincisi oldu.

Paralel kulplu beygirde ugras edecek Ferhat Arıcan ise nihayet iki Avrupa Şampiyonası’nda paralelde altın madalya kazandı. Ferhat, 2019 Avrupa Şampiyonası’nda paralelde ve Mersin’deki 2020 Avrupa Şampiyonası’nda kulplu beygirde bronz madalya aldı.

Tokyo’da halka branşında yer alacak İbrahim Çolak’ın, kariyerinde tek dünya, iki Avrupa şampiyonluğu bulunuyor.

Okçuluk

Tokyo’da iki sporcusunun yer alacağı okçuluk branşında Türkiye, madalya alacak ülkeler arasında gösteriliyor.

İki sefer hayat kupası birinciliği elde eden Mete Gazoz, tek Avrupa ikinciliği, tek hayat kupası üçüncülüğü elde etti.

Yasemin Ecem Anagöz ise 2018’de Avrupa şampiyonu olurken, aynı sene Ayrı olarak hayat kupası ikincisi olarak kürsüde yer aldı.

Tekvando

Türkiye’nin tekvandoda en iddialı ismi Londra 2012’de gümüş, Rio 2016’da bronz madalya galip gelen Nur Tatar olacak. Nur Tatar, tek hayat şampiyonluğu ve iki Avrupa ikinciliği elde etti. tek sefer Avrupa şampiyonu var olan Nur, üç Avrupa ikinciliği, iki de Avrupa üçüncülüğü kazandı.

Eksi 57 kiloda ugras edecek Hatice Kübra İlgün, tek hayat ve iki Avrupa ikinciliği elde etti.

Artı 67 kiloda Nafia Kuş, iki hayat üçüncülüğü, tek Avrupa şampiyonluğu ve tek de Avrupa ikinciliği kazandı.

Eksi 49 kiloda Rukiye Yıldırım iki Avrupa şampiyonluğu kazanırken, iki sefer hayat üçüncüsü, tek de Avrupa üçüncüsü oldu.

Kadın ulusal voleybol takımı

Londra 2012’den ardindan olimpiyatlarda 2. sefer ugras edecek A ulusal Kadın Voleybol Takımı, nihayet dönemdeki başarılı performansıyla Tokyo’da muvaffakiyet arayacak.

Dünya sıralamasında dördüncü sıraya civarindan yükselen ulusal takım, Avrupa şampiyonalarında ikişer gümüş ve bronz madalya, Milletler Ligi’nde tek ikincilik, tek de üçüncülük elde etti.

Ay-yıldızlılar, 2012 hayat Grand Prix organizasyonunda ise üçüncü sırada yer aldı. Milliler, Tokyo 2020 öncesi düzen eden FIVB Milletler Ligi’nde ise üçüncü olmuştu.

Yüzme

Son dönemde çıkış yakalayan yüzme branşında öne çıkan ad 100 metre kurbağalamada yarışacak buyruğa Sakçı olacak.

2019 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada 2. var olan Emre, bu seneki organizasyonda ise aynı kategoride Avrupa kısa kulvar rekorunu kırdı.

Emre Sakçı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yapılan beynelmilel Yüzme Ligi (ISL) müsabakalarında 50 metre kurbağalamada 25.29’luk derecesiyle birinci olurken, bu derecesiyle dahada evvel 25.50 ile kendisine ait var olan Avrupa rekorunu 21 salise geliştirdi.

Emre, bu Giderek dünyanın en iyi 2. derecesini elde ederek cenup Afrikalı yüzücü Cameron van der Burgh’un 50 metre kurbağalamada kısa kulvar hayat rekoruna dört salise yaklaştı.

Rio 2016’da 100 metre kurbağalamada yarı final yarışan Victoria Zeynep Güneş, Tokyo 2020’de 200 metre karışık kategorisinde final arayacak.

AA

  • 2020 Tokyo Oyunları
  • Japonya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir