2 haftalık süreç bayramı nasıl geçireceğimizi belirleyecek! Tam kapanma seçeneği de masada-haberi

Türkiye’de geçen 24 saatte 310 bin 420 Kovid-19 testi yapıldı, 62 bin 797 kişinin testi müspet çıktı, 279 kişi hayatını kaybetti. hergün vakaların 60 bini geçmesi üstüne kısmi kapanmaya gidildi. ama şimdi masada ağırbaşlı Ramazan bayramı kararı var. Vakalar eğer istenilen seviyeye düşmezse bayramda tam kapanma gündemde…

İKİ HAFTALIK SÜREÇ TAKİP EDİLECEK

Kabine toplantısının derhal peşinden tertemiz koronavirüs yasaklarını açıklama eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta süresince kısmi kapanma olacağını söyledi. eğer olay sayıları beklenilen seviyeye inmezse tertemiz kısıtlamaların gelebileceğini aktardı. Bunun derhal peşinden ne benzeri yasakların uygulamaya konulabileceği heyecan konusu oldu.

KOMPLE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANABİLİR

İki haftalık kısmi kapanma sürecinde durum dahada da kötüye giderse bayramda komple sokağa çıkma yasağı uygulanması bekleniyor. Şehirler arası seyahatin ise Tamamiyle duracağı düşünülüyor. Böylelikle akraba, eş arkadaş ziyaretlerinin önüne geçilerek virüsün yayılımının yavaşlatılması hedefleniyor.

KISMİ KAPANMADA tatbik edilen TEDBİRLER

 • Hafta sonu yol kısıtlaması sürerken, hafta içi yol kısıtlaması saatleri akşam 19:00 erken 05:00 olarak güncellendi.
 • Sokağa çıkma saatlerinde mecburi haller dışında hususi araçla şehirler arası seyahate destur verilmeyecek.
 • 65 ıslak üstü 18 ıslak altı toplu taşıma sınırlaması tekrar getirildi.
 • Eğitimde imtihan sürecinde var olan 8. ve 12. sınıflar ile mektep öncesi eğitim kurumları dışındaki bütün kademeler uzaktan eğitimle sürecek.
 • Halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, zerafet merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi benzeri yerler, web kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu benzeri yerler faaliyetlerine bayram sonrasına civarindan ara verecek.
 • Lokanta ve benzeyen işletmeler Ramazan süresince paket sistemine geçecek.
 • Kına, düğün, genel heyet benzeri bütün toplantılar bayram sonrasına civarindan ertelendi.
 • Oteller Yalnızca kendisinin müşterine hizmet verebilecek.
 • Konaklama tesisleriyle, evlerde toplu iftar ve benzeyen organizasyonlar gerçekleştiremeyecek.
 • Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai tekrar yaygınlaştırılacak. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 ıslak altı çocuğu bulunan kadın çalisan yönetimsel izinli sayılacak.
 • Ramazan ayı süresince iftar saati ve derhal döneminden evvel oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi emeliyle fırınlardaki hususi sipariş imalatı de dahil pide ve ekmek imalatı iftardan tek saat evvel sonlandırılacak ve iftar saatine civarindan Yalnızca satış yapılabilecek.
 • Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak amaciyla bütün iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.
 • Toplu taşımada, oturma kapasitesi % 50 ile sınırlandırılacak.
Son Dakika: iki haftalık 'kısmi kapanma' başladı! Bu 10 tertemiz tedbire dikkat

Son Dakika: iki haftalık ‘kısmi kapanma’ başladı! Bu 10 tertemiz tedbire dikkat
Son Dakika: Türkiye'de 14 Nisan bugünü koronavirüs hasebiyle 279 kişi vefat etti, 62 bin 797 tertemiz olay tespit edildi

Son Dakika: Türkiye’de 14 Nisan bugünü koronavirüs hasebiyle 279 kişi vefat etti, 62 bin 797 tertemiz olay tespit edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir