19 yaşındaki Bursalı genç, arı sütü üretiminde Çin’e rakip oldu! Kilosunu 10 bin TL’den satıyor-haberi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa kazasinda organik arıcılık yapan 19 yaşında olan Fahrettin Şükrüoğlu, hemide okuyor, ayni vakitte da 81 vilayete arı sütü tedarik ediyor.

Sahip olduğu 300 adet arı kovanıyla, hiçbir savunucu madde içermeyen arı sütü üreten 19 yaşında olan genç, sindirim sağlığını destekleyerek tespit edecek kanser türlerini önlemeye muavin var olan bu ürünü Türkiye’deki işletmelere ihraç eden Çin‘e rakip olmayı hedefliyor. Arı sütü üretimine 12 yaşında başlayan ve beş sene süre gelen çıraklık eğitimini Mustafakemalpaşa’nın kırsal Behram Mahallesi’nde 5 dönümlük tek işletme kurarak taçlandıran Fahrettin Şükrüoğlu, evvel sezonlarinda 39 kiloluk arı sütü üretimiyle tek rekora imzasini attı.

KİLOSU 10 BİN LİRA

Genç üretici, tek tatlı kaşığı ücreti 70 ile 100 Lira olan, kilosu ise 7 bin ile 10 bin TL’den alıcı bulan arı sütünün pandemi sürecinde bağışıklık sistemlerini güçlendirmek isteyenlerin yöneldiği başlıca gıdalardan biri olduğunu kaydetti.

Yalnızca bahar aylarında üretilen arı sütünün insan sıhhati amaciyla faydalı olduğunu söyleyen Fahrettin Şükrüoğlu, “Biz gençler, kendimize tek çalışma alanı ararken devamlı aklımızda tek Sual işareti bulunur. bendeniz bu mevzunun Cevabını arılarda buldum. Bu işe 12 yaşında, Türkiye’nin bu alandaki ehil üreticilerinden Halil Bilen’in yanında başladım. 5 sene ustamın yanında çalıştıktan ardindan geçen mevsim evvel arı sütü üretimimi tamamladım. Bu sene tam gücümüzle tertemiz mevsime hazırlanıyoruz. Bakanlığımızın bize verdiği destekleri değerlendirerek kendimizi imalat sahalarında yetiştirdik. Arı sütü üretimini, çıraklık eğitimim neticeninde kendisinin işletmemde yapma kararı aldım. geçen sene pandemi zamani ile birlikte okulların tatil olmasıyla işletmede dahada yoğun çalışma imkanı buldum. Sezon nihayetinde çok miktarda süt elde etmiş olduk. 39 kiloluk tek üretimle bizim amaciyla müthiş tek imalat senesi geçirdik” şeklinde konuştu.

BİR KOVANDAN 25 gr ARI SÜTÜ ÇIKIYOR

Arı sütü üretiminin uzunca soluklu tek imalat modeli olduğunu ifade eden Şükrüoğlu, “Arı sütü, işçi arının süt bezlerinden salgılanan baloncuklardan, polen ve bal ile desteklenen ve anne arının doğum sürecinden hayatının sonuna civarindan beslendiği tek sıvıdır. Larvaların evvel asama gelişmesi amaciyla tek besin maddesidir. doğal yolla arı sütü imalatı nisan-eylül ayları arasında yapılır. tekrar bu teknikle tek kovandan 20-25 g arı sütü elde edilebilir” dedi.

İTHALATA KARŞI YERLİ ÜRETİM

Anadolu Üniversitesi Halkla ilişkiler ve Raklamcılık Bölümü 2. derslik öğrencisi Fahrettin Şükrüoğlu, Türkiye’de 80 bin arıcının bulunduğunu, 30 işletmenin ise arı sütü imalatı yaptığını belirtti. Türkiye’nin en toy arı sütü üreticisi var olan Şükrüoğlu en hatri sayilir büyüklükte hedefinin ise türk mali arı sütünü tüketicilerle buluşturmak olduğunu ifade etti.

Genç arıcı şöyle konuştu: “Biz gençlerin imalat alanlarında bulunmaları çok önemli. Bakanlığımızın bu konuyla alakali bize desteklerini değerlendirmemiz gerekiyor. Mesleğimi seviyorum. Türkiye’de arı sütü çok fazla ithal ediliyor. özellikle Çin bu konuyla alakali önde. ama bu ülkeden gelen arı sütü, nişasta bazlı ve çok fazla savunucu madde içeriyor. Bunların üç aylık raf süresi var. doğal arı sütü ise -4 ila -6 derecelerde tek sene dayanır. Arı sütü ithalatını asgariye indirmek, adina ürettiğimiz türk mali arı sütlerini tüketicilerle buluşturmak evvel hedefim.”

Tecrübelerini Mustafakemalpaşa’da düzen eden arıcılık kurslarında bu alanda ilerlemek isteyenlerle de paylaşan Şükrüoğlu, “Nasıl ki Kemalpaşa tatlısı bölgemizin markasıysa, arı sütü de bu değere ulaşabilir. Arı sütünü Mustafakemalpaşa’nın marka ürünlerinden biri haline getirmek istiyorum. Yaşadığımız şehrin abuhava şartları, polen zenginliği ve sürekliliği arı sütü üretiminde başka yerlerde var olmayan avantajlara sahip” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir