15 Temmuz’un en genç gazisinden hainlere tokat gibi soru: Daha 14 yaşında bir kız çocuğuyla baş edemezken, bu ülkeyi ele geçirmeyi nasıl düşündünüz?-haberi

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin üstünden 5 sene geçti. O karanlık gecede ailesiyle birlikte Saraçhane‘ye giden ve darbeciler tarafından G3 mermisiyle sol kolundan vurularak gazi olduğunda 14 yaşında var olan Adliye Gül İsmailoğlu, o geceyi anlattı.

15 TEMMUZ’UN EN GENÇ GAZİSİ

Saraçhane’de vurulduktan ardindan hastaneye kaldırılan ve dört vakit süresince yoğun bakımda var olan İsmailoğlu, cesaretle karşılarında durduğu darbecilerin kendisini vurmasıyla Türkiye’nin en toy gazilerinden biri oldu.

“HELALLAŞİP SOKAĞA ÇIKTIK”

Darbe girişimi gecesinde yaşadıklarını laf eden Adviye Gül İsmailoğlu, “O gece aslında dedemlerdeydik tek aile toplantısı vardı. O esnada kimse telefonuna bakmadığı amaciyla biz bu hain girişimi belli tek süre dahada geç saatlerde öğrendik. Haneye geldiğimiz vakit baktık ki ülkemiz ayağa kalkmış. Biz de derhal sokağa çıkmak istedik ama annem bizi durdurdu yanlış tek şey yapmamamız için. Önce Sayın Cumhurbaşkanımızın tek İzah yapması gerektiğini söyledi. Biz ablamla hazırlanmaya başlamıştık o arada. Abdestlerimizi almış, üstümüzü başımızı giyinmiştik. ardindan Cumhurbaşkanımız halkı sokağa çağrı edince, annem, babam, ablam ve bendeniz Ailece helalleşip sokağa çıktık. Çıkarken nereye gideceğimizi çok fazla bilmiyorduk aslında ama o gece her biri nasibini alacağı yere gidiyordu. Milyonlarca insan tam olması gerektiği yerlerdeydi aslında” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSENİN ELİNDE SİLAH YOKTU”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önüne gittiklerini söyleyen İsmailoğlu, “Burada asker kılığına girmiş hainlerden 15-20 tanesi yola barikat kurmuşlardı. Ellerinde G3 tüfekleri ile insanların geçişlerine destur vermiyorlardı. Bizde 150-200 civarindan insandık, ellerimizde bayraklarımız vardı. Hiç kimsenin elinde tek adet silah dahi yoktu. Yalnızca tekbirler getiriyorduk ve ‘asker kışlaya’ diye sloganlar atıyorduk. Onun dışında saldırganca yaptığımız hiçbir şey yoktu. Onlar insanları ayaklarından vurmaya başlamışlardı. ardindan vakit geçtikçe bizim sayımız arttı. Onların birer birer vurduğu insanlarla gözümüzün korkmadığını anladılar” diye konuştu.

“BİZİ ÖLDÜRMEK İÇİN ATEŞ AÇTILAR”

Ateş edenlerin kendisi kendilerini öldürmek amaciyla devinim ettiğini söyleyen İsmailoğlu, “Bu seferde bizi öldürme niyetiyle Tamamiyle taramaya başladılar. kursunlar yağmur benzeri yağmaya başladı üstümüze. her biri soruyor neden kaçmadınız diye. Garipti Sahiden bendeniz de Daha anlamadım. Yolun başında tek tedirginlik varsa dahi attığımız her adımda silah seslerini duymamıza rağmen, yanımızdan geçen yaralılara karşın korkumuzun belli tek süre dahada azaldığını hissettim. Cesaretle dolduğumuzu hissettim” şeklinde konuştu.

“SIRTIMDA BİR ACI HİSSETTİM”

Evden çıkmadan evvel annesiyle konuştuğunu söyleyen İsmailoğlu, “Çıkmadan evvel anneme sormuştum ‘orada ölürsek ne olacak’ diye, annemde ‘biz vatanımız amaciyla gidiyoruz oraya, eğer ölürsek şehit oluruz, kalırsak da gazi oluruz’ dedi. Benim yanıma tek yaralı düştü, bacağından vurulmuştu. bendeniz de reaksiyon olarak ayağa kalktım ve sırtımda tek üzüntü hissettim. O vakte civarindan onların bizim askerimiz olacağını, bizi vurmayacaklarını düşündüm. Plastik Mermi zannettiğim Mermi aslında hakikat mermiymiş” diye belirtti.

“BU ÜLKENİN KAHRAMANLARI BİTMEZ”

Merminin ciğerlerine zarar verdiğini söyleyen İsmailoğlu, “G3 mermisi sol kolumdan girip kürek kemiğimi parçalamıştı ve ciğerlerime zarar vermişti. Sırtımda 15 santimetre tek delik açarak çıkmış. Onların zalimliklerinin boyutunu ambulansların çıkamayışından, hastanelere giremeyişimizden anlamış oldum. Mahkemede hakim bana laf hakkı verdiğinde onlara hep sormak istediğim suali sordum. Siz dahada 14 yaşında minik tek kız çocuğuyla baş edemediniz bu koca ülkeyi ele geçirmeyi nasıl düşündünüz. Bu ülkenin kahramanları bitmez” ifadelerini kullandı.

“SONU AYDINLIK BİTEN BİR GECEYDİ”

O gece yaşadıklarını unutturmamak istediğini söyleyen İsmailoğlu, “Hep 15 Temmuz’u unutturmamak amaciyla çabaladım. O gece yaşadıklarımı anlatmaya ve insanlara aktarmaya çalıştım. Zira eğer o gece ölmediysem bunun tek nedeni olmalıydı. 15 Temmuz bizim tarihimiz amaciyla çok ağırbaşlı tek geceydi. Başı karanlık başlayıp, sonu çok aydınlık biten tek geceydi. her birimiz amaciyla tek milat oldu. Bundan ardindan yaşamamın sebebini adina getirmeye çalışacağım elimden geldiğinde. Bu memleket ve ümmet amaciyla elimden geldiğince hayırlı tek insan olacağım” dedi.

“GELECEKTEN ÜMİTLİYİZ”

Yaşıtlarına ve büyüklerine dile getirmek istek ettikleri olduğunu belirten İsmailoğlu, “15 Temmuz’a civarindan ‘bu gençlerden tek şey olmaz’ sözlerine karşı 15 Temmuz’da gençler şahadetleriyle, gazilikleriyle kendisi kendilerini kanıtladılar. Bundan sonrada ne büyüklerimizin gençlerden ümidini kesmesini, ne de gençlerin gelecekten ümidini, kesmesini istiyorum. Z kuşağı olarak adlandırılan gençlerin yol röportajlarında konuşan gençlerden çok dahada fazlası olduğuna inanıyorum. Gelecekten ümidimizi kesmiyoruz. Bu ümmet için, bu topraklar amaciyla çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Veysel Ensar Gökcegözog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir