11 bin liraya sattığı otomobiline 605 bin lira ceza geldi-haberi

3 bebek babası 77 yaşında olan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Mehmet Reşat Efeoğlu, 6 Nisan 2011 tarihinde 01 BJ 743 plakalı otomobilini 11 bin Lira karşılığında noter aracılığıyla D.N.A.’ya (37) sattı. Satıştan derhal ardindan Efeoğlu, sigorta firmasına gittikçe mecburi trafik poliçesini iptal ettirip var olan parasının iadesini aldı.

Ancak 2018 yılının Temmuz ayında Mehmet Reşat Efeoğlu’na Adana 4.İcra Dairesi’nden hususi tek sigorta şirketinin alacaklısı olduğu ‘İlamsız Takiplerde Ödeme Emri’ başlıklı 266 bin 458 Lira borç gönderildi. Borç karşısında şok alan Efeoğlu, borcu araştırmaya başladığında ise 2. şoku yaşadı.

Efeoğlu, 6 Nisan 2011’de D.N.A.’ya sattığı otomobilin 9 Nisan 2011’de ortada Çukurova kazasina bağlı Çatalan batı Köprüsü üzerinde zincirleme trafik kazasına karıştığını, kazada 31 YN 324 plakalı araçta bulunan Kübra K.’nın da sakat kaldığını öğrendi. Borcun da D.N.A.’nın içkili olması hasebiyle Karayolları Trafik yasasi 95. madde ve trafik sigortası genel koşulları 4-B maddesi uyarında gönderildiğini tespit etti.

1 YIL ardindan YENİDEN karar GELDİ

Mehmet Reşat Efeoğlu, araç satış ve trafik sigortası iptal belgesiyle birlikte avukatı aracılığıyla mahkemeye iptal davası açtı. ama mahkeme sürerken Efeoğlu’na üç Nisan 2019 seneninde bu seferde Adana 5. İcra Dairesi’nden 338 bin 755 Lira borç geldi.
Bu borca da itiraz eden İhtiyar adamın davaları sürüyor.

Muhabirlere konuşan Mehmet Reşat Efeoğlu, borçlar hasebiyle hastalığa yakalandığını söyledi. Efeoğlu, “11 sene evvel otomobilimi noter aracılığıyla sattım. derhal peşinden da mecburi trafik sigortamın iptali amaciyla acenteye başvurdum ve iptali sağladım. Aracı sattıktan 7 sene ardindan hiçbir şeyden habersizken bana Adana 4.İcra Dairesi’nden 266 bin 458 Lira borç gönderildi. Elimdeki belgelerle itiraz ettim” diye konuştu.

“MAL VARLIĞIMI VERSEM BUNU KARŞILAYAMAM”

“Hukuken maliki olmadığım tek vasıtadan dolayı nasıl oluyor da bendeniz borçlu olup sorumlu tutuluyorum” diyen Mehmet Reşat Efeoğlu, şunları söyledi:
“Mantıken onay edilecek değil. Otomobili noter vasıtasıyla satmışım ve alan kişi talihsiz kaza yapmış. Satın alan kişiye sigorta 15 vakit dogruluk tanıyor. Sigorta şirketi bunu bildiği halde bana neden bu davayı açıyor.

Ben bu olayla alakalı sigorta firmasıyla görüşüyorum ama cevap vermiyorlar. Bu usulsüzlüğün ortadan kaldırılmasını istiyorum. Bu şirketin bu davadan vazgeçmesini istiyorum. Mahkeme dört senedir ayni ritimde devam ediyor. bendeniz bu olaylardan dolayı hastalığa kaldım. Bunun hesabını kimden alacağım. Benim esya varlığımın tamamını da versem bunu karşılayacak imkanım yok. 11 bin liraya 11 sene evvel sattığım otomobilden dolayı bu civarindan hatri sayilir büyüklükte tek rakam ödememi istiyorlar.”

“YASA BOŞLUĞU VAR”

Sigortacı Talip Gayir ise yasada boşluk olduğunu, sigorta firmasının da bu boşluktan dolayı dava açtığını öne sürerek, “Karayolları Trafik Kanununa göre araç alım satımlarında aracı satın alan kişi satan kişinin trafik poliçesini 15 vakit süreyle kullanabiliyor. Reşat beyin vaziyeti da çok hususi tek durum. Aracı sattıktan üç vakit ardindan karşı tarafın sigorta yaptırmamasından dolayı ve içkili olarak talihsiz kaza yapması neticesiyle ağırbaşlı tek tazminat davasıyla karşı karşıya. Bununla alakalı tek kanun boşluğu var.

İlgili sigorta şirketi de yasadaki boşluğu kullanarak bunun benzeri tek talepte bulunmuş. Şuan olay mahkemeye intikal etmiş durumda. neticesi hep birlikte bekliyoruz. Herkesin başına bunun benzeri tek şey gelebilir. ama yasalarla bu durum düzeltilebilir” ifadelerini kullandı. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.