100 yıllık konak ve asırlık sakinleri-haberi

Gümüşhane kent merkezinde bulunan ve 1920’li senelerde inşa edilen Akagün Konağı, yapısal özellikleriyle tarihi Gümüşhane konaklarının karakteristik özelliklerini taşıyor.

Korunması koşul olan taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen 100 senelik yapının, şehrin en Daha önceki konaklarından biri olduğu biliniyor.

Geçen senelerde aslına ahenk gösteren olarak restore edilen yapı içinde yarım asırdır hayatlarını sürdüren Akagün çifti, antika eşyaların da bakımını ve temizliğini yaparak tek tarihi ayakta tutmaya çalışıyor.

Yıllar evvel Ankara ve Gümüşhane’den apartman daireleri satın aldığını söyleyen 76 yaşında olan Erdemir Akagün, bu dairelerde yaşayamadıklarını ve tekrar konaklarına döndüklerini söyledi.

“GÜMÜŞHANE’NİN EN ESKİ EVLERİNDEN BİRİSİ”

Akagün Konağı’nın Gümüşhane’nin en Daha önceki konaklarından birisi olduğunu söyleyen Akagün, “Rahmetli babam bu hanesi satın almıştı. Gümüşhane’nin en Daha önceki evlerinden birisi. 1920’li senelerde yapıldı. Benim çocuklarım bu hanede oldu, iki Erkek çocuğum iki kızım. Ankara’da da tek ev aldım, oturmadım 30 sene kirada durdu. ardindan onu sattım buradan tek ev aldım, onda da oturmadım. Buraya alıştığımız amaciyla başka dairede yapamıyoruz. Bu Hanedeki eşyaların tek bölümü geçmişten kalma bazısını da bendeniz getirdim. Dışarda da 46 senelik tek arabam var. O arabayı aldığımda bu memleketin içinde 12 adet oto vardı” dedi.


“BU EVİN YAŞAMASINI İSTİYORUM”

74 yaşında olan çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli öğretmen Naciye Akagün ise “1972 yılından beri bu hanede yaşıyorum. İyi tek aileye gelin geldim. Aile bana çok iyi davrandı. Kısa müddette dört bebek sahibi oldum. üç katı da bendeniz temizliyordum. Bahçeyle uğraşıyordum. hanemi seviyordum. Her vakit çocuklarımın bu hanede nefes aldığını düş ettikçe, düşündükçe mutluluk dolu oluyordum. Bu evin yaşamasını istiyorum. özellikle üniversite açıldıktan ardindan öğrenciler evimizi ziyaret ediyor. Onlara kapım her vakit açık. Biz geldiklerinde evle alakalı İhtiyaç duyulan verileri veriyoruz. Geçmişe bağlı tek insanım ben. Atalarımızdan dedelerimizden var olan hiçbir şeyi atmadım. Bu evin kıymetleri yaşasın dedim” diye konuştu. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.