10 yıl önce aralarında tartışma yaşayan komşular, evlerine çıkabilmek için aynı yola 2 farklı merdiven yaptı-haberi

Çaykara’nın Akdoğan Mahallesi’nde komşu var olan Hanefi Men ve Şerafettin Yıldız arasında, 10 sene evvel çok yamaçtaki sınır arazilerinde, su kaynaklı ihtilaf çıktı. Aralarında küslük olup, birbirleriyle görüşmeyen komşu aileler, araç yolu olmayan ve patikadan ulaşım sağladıkları hanelerine çıkan ve aralarında tek metre ara var olan 110 ve 87 basamaklı iki merdiven yaptırdı.

ZAMANLA ARALARI DÜZELDİ

Aileler, yamaç arazide, aralarında tek metre mesafedeki merdivenlerle hanelerine ulaşıyor. Giderek arası düzelen komşular, şu vakit birbirleriyle görüşseler de kendilerine ait merdivenleri kullanıyor.

“HERKES KENDİ YOLUNDAN EVİNE ÇIKIYOR”

Yıllar evvel yaşanan arazi tartışması hasebiyle ayrı merdiven yaptıklarını laf eden Şerafettin Yıldız, “İki komşu arasında burası sınırdı. Burada hendek dediğimiz yerde tek su vardı ırmak benzeri akan. Yüzyıllardır bu su burada. Suyun işgal ettiği yer, bizim arazimiz üzerinde. Giderek su sebebinden ihtilaf çıktı. Burada babadan kalma tek hanemiz var. Patika yollardan hanemize Önceden geliyorduk. ıslak ilerleyip, gurbetten gelerek, buraya yerleşince hanemize gelen yolda merdiven uygulamak istedik. taraf komşunun dahada evvelce merdiveni vardı. Aslında o merdiven bizim de hanemizin kapısına çıkıyor; ama aramızdaki ihtilaf ‘Onların merdivenini kullanırız da büyür’ diye kendisinin arazimizde kendimize ait merdiven yaptık. Şimdi her biri kendisinin yolundan evine çıkıyor’ dedi.

“MERAK EDİP SÜREKLİ SORUYORLAR”

Merdivenin, dışarıdan gelen yabancıların alakasını çektiğini söyleyen Şerafettin Yıldız’ın eşi Hanife Yıldız da ‘Onlar merdiveni yaptıklarında biz burada yoktuk. İleride dövüş olmasın, diye kendisinin merdivenimizi yaptık. Şimdi kendisinin merdivenimizden hanemize gelip gidiyoruz. Merdivenimiz belli tek süre dik; ama alıştık merdivene. Buraların arazisi Zati hep çok yamaçlardan oluşuyor. Köylüler bu merdivenlerin neden bunun benzeri olduğunu biliyor ama buraya gelen yabancılar heyecan edip devamlı soruyorlar’ diye konuştu.

“BURADA BÖYLE ŞEYLER NORMAL”

İki ailenin komşusu Mehmet Ali Yıldız da “İki aile de yıllardır birbiriyle konuşmazlardı. Şimdi konuşuyorlar ama iki aile de kendisinin yerinde merdiven yaptı. Şimdi her biri kendisinin yerindeki merdiveni kullanıyor. Dışarıdan gelenler soruyor ‘Neden burada çift merdiven var?’ diye; ama bize normal geliyor merdivenler. Çok gider yaptılar merdivenlere. Biz de arazilerimize çıkabilmek amaciyla kendisinin paramızla merdiven yaptırdık. bendeniz de sınır komşuma söyledim ‘Gel, birlikte müsterek yaptıralım’ diye ama istemedi. Şimdi o da uygulamak istese kendisinin arazisinde başka istikametten merdiven yapacak. Burada bunun benzeri şeyler normal” dedi.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Yaşam olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir